Andy Murray a câştigat turneul de la Montreal

Este al patrulea turneu castigat in acest an!

Tenismanul britanic Andy Murray, cap de serie numărul 2 şi locul 3 ATP, a câştigat, turneul de la Montreal (Canada), dotat cu premii în valoare totală de 4.178.500 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei.

Murray l-a învins, în finală, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, după trei ore de joc, pe sârbul Novak Djokovici, liderul ierarhiei mondiale.

Tenismanul britanic, care a mai câştigat turneul de la Montreal în 2009 şi 2010, va urca o poziţie în clasamentul ATP în urma acestei victorii.

Andy Murray, în vârstă de 28 de ani, a câştigat al 35-lea turneu din carieră şi al patrulea din acest an, după ce s-a mai impus la Munchen, Madrid şi Queens.

Pentru succesul de la Montreal, Murray va primi 1.000 de puncte ATP şi un cec în valoare de 685.200 de dolari, în timp ce Djokovici va încasa 336.000 de dolari şi 600 de puncte ATP.