ASA Târgu Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei României

7-6 la loviturile de departajare.

ASA Târgu Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, aseara, după ce a învins-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 7-6 la loviturile de departajare, pe Stadionul ”Dan Păltinișanu” din Timișoara, scorul fiind egal, 1-1, atât la expirarea timpului regulamentar, cât și după prelungiri.

Poli a deschis scorul prin Robert Elek (24) și a fost aproape de a-și mări avantajul, dar Javi Hernandez a ratat un penalty acordat după hențul în careu al lui Velayos.

ASA a avut o bară în debutul reprizei secunde, prin Marius Axente (47).

Mureșenii au egalat pe finalul partidei, prin croatul Sasa Balic (80), dar au jucat prelungirile în zece oameni, după eliminarea lui Pablo Brandan (90+3).

Niciuna dintre echipe nu a reușit să marcheze în prelungiri, deși timișorenii au avut câteva ocazii mari de gol.

La loviturile de departajare s-a mers cap la cap până când șutul lui Artean a fost apărat de Stăncioiu.