Barcelona, umilita de PSG in Liga Campionilor!

In cealalta partida, Benfica a obtinut o victorie importanta cu Borussia Dortmund.

Paris Saint Germain a invins-o categoric aseara pe FC Barcelona, scor 4-0, intr-o partida disputa in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Scorul a fost deschis de Di Maria, in minutul 18, dintr-o lovitura libera de la aproximativ 18 metri, executata perfect si la care Ter Stegen n-a putut face nimic.

Cu un Rabiot intr-o zi fantastica, campioana Frantei a continuat sa faca legea la mijlocul terenului, iar Draxler a facut 2-0, cu un sut din interiorul careului, la capatul unei faze pornite de la o minge pierduta de Messi.

Dupa pauza, scenariul a continuat sa fie acelasi, iar Di Maria si-a trecut in cont dubla chiar in ziua in care a implinit 29 de ani. Mijlocasul argentinian l-a invins pe goalkeeperul catalanilor cu o executie superba de la 20 de metri, mingea ducandu-se direct in vinclu.

Ultima reusita a meciului i-a apartinut golgheterului Cavani, si el sarbatorit pe 14 februarie. Uruguayanul a marcat cu un sut la coltul scurt, venit dupa o pasa la milimetru a lui Meunier.

Un incredibil 4-0 pentru PSG, iar Barcelona va avea nevoie de o adevarata minune in returul programat pe 8 martie pentru a se califica in sferturile celei mai importante competitii intercluburi din Europa.

Tot aseara Benfica Lisabona a obtinut o victorie importanta in mansa tur a optimilor de finala din Champions League.

Lusitanii au trecut la limita, scor 1-0, pe teren propriu, de nemtii de la Borussia Dortmund.

Sursa: ziare.com