Cosmin Contra, multumit de rezultatul cu Serbia

Dupa aceste rezultate, Romania a coborat de pe…

Reprezentativa Romaniei a remizat, duminica, pe Arena Nationala, scor 0-0, cu selectioanta Serbiei, intr-un meci din grupa 4 a seriei C a Ligii Natiunilor, in care a jucat a doua repreiza in inferioritate numerica, iar oaspetii au ratat un penalty inainte de pauza.

In  minutul 44, Gabriel Tamas a fost eliminat pentru o intrare periculoasa, cu piciorul ridicat, la Gacinovic.  Arbitrul a aratat punctul cu var, iar lovitura de la 11 metri a fost ratata de Tadiac, in minutul 45+1. Pe langa acest penalty, sarbii au avut alte ocazii de a inscrie un gol, in vreme ce tricolorii au expediat cateva suturi modeste pe poarta adversarilor.

In aceeasi grupa, Muntenegru a invins duminica, in deplasare, nationala Lituaniei, cu scorul de 4-1 (3-0) in etapa IV-a a grupei a IV-a a Diviziei C a ligii Natiunilor.

Dupa aceste rezultate, Romania a coborat de pe locul 2 pe locul al treilea, cu sase puncte. Serbia este pe primul loc, cu opt puncte. Muntenegru a urcat pe pozitia secunda, cu sapte puncte, iar Lituania este ultima, fara niciun punct.