EHF: SCM Râmnicu Vâlcea – Kastamonu Belediyesi GSK (Turcia)

Manşa secundă va avea loc pe 21 octombrie, la Kastamonu

SCM Râmnicu Vâlcea a făcut un pas mare spre calificarea în turul al treilea preliminar al Cupei EHF la handbal feminin, duminică, după ce a învins formaţia Kastamonu Belediyesi GSK (Turcia), cu scorul de 35-26 (19-13), în Sala Traian din Râmnicu Vâlcea, în prima manşă din turul al doilea preliminar al competiţiei.

Doar primele zece minute au fost echilibrate, până la 5-5, iar apoi SCM a reuşit şapte goluri consecutive, intrând la pauză cu un avans de şase goluri, 19-13.

În repriza secundă, formaţia antrenată de Florentina Pera a condus şi la 12 goluri, 30-18 (min. 48), iar în cele din urmă a câştigat cu 35-26.

Cea mai bună marcatoare a echipei vâlcene a fost Irina Glibko, autoare a 10 goluri. Pentru SCM au mai înscris Marta Lopez Herrero 6 goluri, Natalia Vasilevskaia 6, Ana Maria Popa 4, Alicia Fernandez Fraga 3, Raluca Băcăoanu 3, Cristina Florică 1, Marija Petrovic 1, Ines Khouildi 1.

Olga Laiuk a reuşit cele mai multe goluri de la Kastamonu, 10. Au mai înscris Yasemin Guler 4 goluri, Şerpil Iskenderoglu 4, Iulia Snopova 3, Lence Ilkova 3, Fatmagul Sakizcan 2.

Au arbitrat bulgarii Gheorghi Doicinov şi Iulian Goreţov, iar delegat EHF a fost sârboaica Svetlana Obucina.

Manşa secundă va avea loc pe 21 octombrie, la Kastamonu.

Sursa: agerpres.ro