Final nebun de campionat in Liga I la fotbal

ASA Tirgu Mures a suferit prima infrangere din acest an

Published

on

Final nebun de campionat in Liga I la fotbal: După ce ASA a pierdut la Mediaș, 0-1 cu Gaz MetanSteaua n-a putut profita și a obținut doar o remiză pe teren propriu, 2-2 cu Chiajna.

Ardelenii au rămas cu 65 de puncte după eșecul de ieri, însă își păstrează primul loc, in timp ce  Steaua a recuperat un punct față de prima clasata si rămîne în continuare la mîna rezultatelor.

Liderul ASA Tirgu Mures a suferit prima infrangere din acest an, in deplasarea cu mediesenii , gazarii impunandu-se  cu 1-0 , gratie reusitei din minutul 90 a lui  Liviu Bajenaru. Ioan Hora a irosit doua ocazii mari ale targ-muresenilor, urmat de Ianis Zicu cu o bara. Golul gazdelor a fost „opera” a doi jucatori care au inceput meciul in rol de rezerve, Vitinho si Liviu Bajenaru.

In urma acestui rezultat, Steaua a avut sansa  revenirii pe primul loc,  cu conditia sa invinga Concordia Chiajna , cerinta neindeplinita insa .

Elevii lui Costel Galca au  a deschis scorul în minutul 29, dintr-un penalty obținut de Chipciu si transformat de  Stanciu .

Chiajna a reusit egalarea tot dintr-un penalty acordat de Sebastian Colțescu, în minutul 54. Florea a căzut la un duel cu Guilherme pe linia careului de 16 metri, iar ilfovenii au primit lovitură del a 11 metri. În primă fază Florea a executat penalty-ul și a ratat, însă arbitrul nu fluierase și fotbalistul Concordiei a văzut,in consecinta, cartonașul galben. Lovitura de pedeapsa a fost  executata la reluare de  Boldrin, care a inscris, restabilind egalitatea

10 minute mai tîrziu ilfovenii au trecut si in avantaj dupa ce  Boldrin a inscris din nou, de acesta data insa dintr-o  lovitura libera executata perfect.

Condusi pe tabela de marcaj, stelistii s-au napustit in atac si, cu un sfert de ora inaintea ultimului fluier, au restabilit egalitatea prin golul marcat de Gabi Iancu . Scor final Steaua-Concordia Chiajna 2-2, rezultat in urma caruia ros-albastrii rămîn pe locul 2, cu 64 de puncte, la o lungime în spatele lui ASA.

Tot ieri, CFR Cluj s-a impus fara probleme in fata unei pretendente la un loc de cupa europeana, FC Botosani, cu scorul de 4-0 .

In cadrul aceleiasi etape cu numarul  s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate:

Pandurii Tg Jiu FC Brasov 2-0

Viitorul  Voluntari –Dinamo Bucuresti 0-2

si CSU Craiova-CSMS Iași 0-1

Petrolul U Cluj 1-0

Astazi sunt programate ultimele doua meciuri ale rundei :Astra Giurgiu-Otelul Galati si Ceahlaul Piatra-Neamt -Rapid Bucuresti