Irina Begu, la un pas de finala Korea Open

Jucătoarea română s-a calificat în semifinalele turneului de la Seul.

irina-begu-

Irina-Camelia Begu, locul 29 WTA, s-a calificat, azi, în semifinalele turneului de la Seul, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 7-5, pe suedeza Johanna Larsson, locul 62 mondial. Begu a avut probleme doar în setul al doilea, în care, deşi a condus cu 5-2, Larsson a reuşit să revină şi să egaleze la 5. Partida a durat o oră şi 41 minute şi, la capătul ei, românca a obţinut victoria cu numărul 25 în acest an şi a doua calificare în semifinalele unui turneu WTA în 2015, după Rio de Janeiro, în luna februarie. Cele două jucătoare vor fi adversare, azi, şi la dublu, cuplul Irina Begu/Raluca Olaru urmând să întâlnească perechea Kiki Bertens/Johanna Larsson (Olanda/Suedia), în semifinalele probei. La simplu, în faza următoare Begu va evolua cu învingătoarea din meciul Alison Van Uytvank (Belgia), locul 58 WTA şi cap de serie numărul 8 – Elizaveta Kulicikova (Rusia), locul 102 WTA. Calificarea în penultimul act este recompensată la Korea Open cu un premiu de 29.270 de dolari şi cu 110 de puncte WTA.

Sursa: Mediafax