Connect with us

Sport

Lucian Bute a fost invins de Eleider Alvarez prin KO tehnic

Lucian Bute a fost invins de columbianul Eleider Alvarez, prin KO tehnic in repriza a cincea, intr-un meci care a avut loc, sambata dimineata, la Quebec.

Published

on

Eleider Alvarez are 32 de ani si este neinvins in 22 de partide la profesionisti, din care zece castigate prin KO. El va lupta cu Adonis Stevenson, posibil pentru titlul WBC la categoria semigrea, la 22 sau 24 aprilie.

Lucian Bute, care are acum un bilant de 32 de victorii, trei infrangeri si o remiza la profesionisti, a fost depistat pozitiv la un test antidoping efectuat dupa meciul cu Badou Jack din 30 aprilie 2016, desfasurat la Washington si incheiat la egalitate, confruntare in urma careia suedezul si-a pastrat titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea WBC.

Bute a afirmat in repetate randuri, dupa ce a fost depistat pozitiv, ca nu a luat cu buna stiinta un produs interzis in sport si ca va actiona in instanta laboratorul care a preparat suplimentul care continea substanta respectiva.

La 25 noiembrie, Comisia de box si wrestling din Washington DC a anuntat ca a acceptat explicatiile lui Lucian Bute, conform carora substanta cu care a fost depistat pozitiv a provenit dintr-un supliment contaminat, astfel ca boxerul a putut lupta din nou. Cele doua parti au ajuns la un acord ca Bute sa doneze 50.000 de dolari programului WBC de lupta impotriva dopajului. In plus, pugilistul a acceptat o „suspendare teoretica” de sase luni, care s-a incheiat la 6 noiembrie.

In 6 decembrie, Yvon Michel, presedintele clubului GYM, care il reprezinta pe Lucian Bute, a precizat ca a incheiat un acord pe termen lung cu pugilistul roman, iar acesta a revenit in ring la meciul cu Alvarez.

Inainte de meciul cu Badou Jack, Bute boxase ultima in noiembrie 2015, cand a fost invins de britanicul James DeGale, acesta din urma aparandu-si astfel cu succes centura IBF la categoria supermijlocie. Bute (32-3, 25 KO) a detinut si el centura IBF, in perioada 2007-2012. Ultima victorie al lui Bute dateaza din august 2015, cand l-a invins pe italianul Andrea Di Luisa prin KO in repriza a patra.

Lucian Bute a declarat, sambata, ca meciul cu Eleider Alvarez a fost unul strans, dar sportivul columbian a reusit sa-l surprinda in repriza a cincea. Bute a adaugat ca va discuta cu echipa sa pentru a decide ce va face in continuare.”Va multumesc pentru sprijin. Meciul a fost strans, dar el m-a surprins. Il felicit, a meritat victoria. Acesta este boxul. Voi discuta cu echipa mea pentru a decide ce voi face in continuare”, a declarat Bute la finalul intalnirii.

„Nu a fost sa fie…am pierdut KO in a 5a repriza….ma simteam in meci da am fost surprins cu o lovitura buna de la adversar….il felicit ..Viata continua! Va multumesc ca m-ati incurajat mereu”, a scris pugilistul roman pe Facebook.

Alvarez a spus ca Bute a fost cea mai mare provocare a carierei sale de pana acum. „Astept de doi ani un meci cu Adonis Stevenson. Lucian a fost cea mai mare provocare a mea de pana acum. Sper ca acum Stevenson nu va avea nicio scuza”, a afirmat Alvarez, conform rds.ca.

La randul sau, Lucian Bute a declarat la conferinta de presa de dupa meci, ca nu se gandeste acum la retragere, dar poate dupa doua luni de pauza nu va mai avea dorinta de a continua. „Acum nu pot spune ca ma gandesc la retragere. In acest moment raspunsul este nu. Dar poate dupa una sau doua luni de pauza nu voi mai avea dorinta de a continua. Orice infrangere este grea si nu pot spune daca aceasta este cea mai dura”, a declarat Bute, conform stirileprotv.ro