Monica Niculescu, în sferturile turneului de la Hobart

Raluca Olaru, calificată la dublu.

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, astazi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus de belgianca Kirsten Flipkens cu 6-3, 6-2.

Niculescu (29 ani, 40 WTA), a treia favorită, s-a impus într-o oră și 10 minute.

Cele două jucătoare sunt acum la egalitate, 3-3, în meciurile directe, românca obținând victorii în ultimele două partide.

Următoarea adversară a Monicăi la turneul tasmanian va fi învingătoarea dintre Lucie Safarova (Cehia) și Risa Ozaki (Japonia). Niculescu și-a asigurat un cec de 5.900 dolari și 60 de puncte WTA, fiind calificată în sferturi și la dublu.

La dublu, Raluca Olaru și ucraineanca Olga Savciuk, finaliste la Shenzhen, au reușit calificarea în sferturi, după 6-4, 6-2 cu favoritele numărul doi, Kiki Bertens (Olanda)/Johanna Larsson (Suedia), care câștigaseră titlul al Auckland.

Olaru și Savciuk, care și-au asigurat un cec de 1.820 dolari și 60 puncte WTA, vor juca în turul următor cu gemenele ucrainene Liudmila și Nadia Kicenok.

Sursa: Agerpres