DE ACTUALITATE

„Oltenii &… Restu’ Lumii”, ediţia a XXV-a

Ediția a XXV-a, a Festivalului-Concurs „Oltenii &… Restu’ Lumii” se va desfășura în perioada 20-22 septembrie 2019, în noul parc din Slatina.

Programul evenimentului:

Vineri, 20 septembrie 

ora 10.10-11.11

Primirea invitaţilor la Consiliul Judeţean Olt.

Vama olteneascăla Podul Olt.

Scenetă. Interpreți: Toma Cuzin și Liliana Mocanu

ora 11.11 şi ceva -12.12

Primirea invitaţilor – actorul Silviu Biriș (personalitatea festivalului, scriitorul Cornel Udrea (preşedintele festivalului), caricaturişti, epigramişti, interpreţi de umor, ansamblurile folclorice ale etniilor invitate.

Oficialităţi locale, Fanfara Lyra Band, dansatori (Doina Oltului, pâine tradițională cu sare, haiduci, pastramă, mamaligă, vin şi praz, paşapoarte de oltean. (Parcul Tineretului)

ora 12.30-17.17

Deschiderea târgului meşterilor populari tradiţionali. (Parcul Tineretului)

Deschiderea târgului „Bucătăria tradiţională românească” (din judeţul Olt şi din ţară); (Parcul Tineretului)

Deschiderea butoiului cu vin şi glume. Mustăria „La Căţaua Leşinată”.

Taraful de la Morunglav.

4 statui vivante. (de la Centrul Cultural „Eugen Ionescu” se vor deplasa în Parcul Tineretului))

Actriţe la călcat struguri.

Atribuirea de funcţii şi (i)responsabilităţi în Târg. (Parcul Tineretului)

Birourile Mobile de Paşapoarte: (Se aplică Moaca pe Paşaportul de Oltean – 4 birouri amenajate (Marian Avramescu, Aurelian Şuţă Şai, Gogu Neagoe, Cătălin Mihalache, ş.a.) (Parcul Tineretului)

Ansamblurile folclorice ale etniilor invitate. (Parcul Tineretului)

Concursuri ad-hoc:

1. Concurs epigramistic – în public

2. Concurs de bancuri – în public

3. Concurs – trasul pe sfoară

4. Concurs de mâncat praz) cu participarea echipelor de epigramişti și caricaturişti, invitaţi şi din public.

ora 14.55-15.55

Expoziţia concursului naţional de caricatură – jurizare, premiere (Biblioteca Județeană „Ion Minulescu”)

Expoziţie de caricatură: Marian Avramescu şi Aurelian Şuţă Şai  (Bibllioteca Județeană „Ion Minulescu”)

ora 16.10-16.50

EXPOZIŢIE DE CARICATURĂ ROMÂNEASCĂ: „GABRIEL BRATU 85”  şi RADU BERCEA (Galeria „Artis”)

ora 17.00-18.30 (Foaierul Centrului Cultural „Eugen Ionescu”)

Expoziţie de fotografie umoristică: Salon Internaţional de Fotografie Umoristică organizat sub patronajul Asociaţiei Internaţionale de Artă Fotografică „Euro Foto Art”. (Foaierul Centrului Cultural „Eugen Ionescu”)

Expoziție pictură naivă Ioan Măric

Lansări de carte:

Scriitorul CORNEL UDREA (Cluj): „Chiar el a spus cu mîna lui” (roman); „Ciocoii vechi. Și noi?” (proză umoristică); „Și dacă geamuri bat în ram” (proză umoristică); „Nosocomialnița” (proză umoristică);

Publicistul şi scriitorul George Roca (Australia): „Taina scrisului” (vol. I) şi „De vorbă cu stelele”-vol. 3 (interviuri);

George Smarandache (Slatina): „Cântarea cântărilor” (poezie, volum bilingv româno-spaniol);

Pompiliu și Cristina Ciolacu (Târgu-Jiu): „Mari creatori populari din România” (album etnografic);

Gheorghe Duduială (Slatina): „De ce ești trist popor român” (eseuri);

Nicolaie Tony Dincă (Slatina): „Fațete” (poezie).

ora 19.00-21.00

REPREZENTAŢIE TEATRALĂ: Piesa de teatru „Letis şi Leuşteanul”, actori: Silviu Biriș, Crina Lință, Ioana Pavelescu, (Centrul Cultural „Eugen Ionescu”)

ora 16.16-17.17

Parada portului popular. Ansambluri folclorice din judeţ, ansambluri folclorice invitate. Platou Prefectura – Scenă (Parcul Tineretului)

ora 17.17-20.00

Petrecere cu ansambluri folclorice invitate din judeţ (Parcul Tineretului)

ora 17.17- 22.00

4 statui vivante.

Actriţe la călcat struguri.

Birourile Mobile de Paşapoarte: (Se aplică Moaca pe Paşaportul de Oltean) – 4 birouri amenajate: Marian Avramescu, Aurelian Şuţă Şai, Gogu Neagoe, Cătălin Mihalache, ş.a.) (Parcul Tineretului)

ora 20.00-21.00

Concert Ansamblul Doina Oltului (Parcul Tineretului)

ora 21.00-22.00

Concert  la scenă:  Invitat – muzică populară Zorina Bălan (Parcul Tineretului)

ora 10.10-22.00

Sâmbătă, 21 septembrie

ora 10.10-22.00

Mustăria „La Căţaua Leşinată” (Parcul Tineretului)

Târgul meşterilor populari (Parcul Tineretului)

Târgul „Bucătăria tradiţională românească”. (Parcul Tineretului)

ora 09.30-10.30

Spectacole demonstrative ale ansamblurilor etniilor invitate (simultan în zona ZAHANA, STEAUA şi FÂNTÂNA SPERANŢEI)

ora 11.00-13.00

Premiere concurs de epigrama (amfiteatru- Colegiul Național Ion Minulescu);

Premiere concurs volum de carte umoristica (Amfiteatrul Colegiului Național Ion Minulescu Slatina);

Duel epigramatic-concurs  (Amfiteatrul Colegiului Național Ion Minulescu).

ora 18.00-21.00

Concurs de recitaluri dramatice umor. Festivitatea de premiere. (Centrul Cultural „Eugen Ionescu”)

ora 17.17-20.00

Petrecere cu ansambluri folclorice invitate din judeţ şi spectacole demonstrative ale ansamblurilor etniilor invitate (Parcul Tineretului)

ora 20.00-22.00

Concert  la scenă. Muzică ușoară. Formaţia grecească GREEK 4U

Spectacol la scenă: Invitat special: Stelu Enache şi formaţia Balkano (Parcul Tineretului)

Duminică, 22 septembrie

ora 10.10-22.00

Mustăria „La Căţaua Leşinată” (Parcul Tineretului)

Târgul meşterilor populari (Parcul Tineretului)

Târgul Bucătăria tradiţională românească (Parcul Tineretului)

ora 17.17-20.00

Spectacol susţinut de Ansamblul de Cântece şi Dansuri Populare „Zestrea Poboranilor”, din comuna Poboru, Olt. (Parcul Tineretului)

ora 17.17-22.00

4 statui vivante.

Actriţe la călcat struguri.

Birourile Mobile de Paşapoarte – (Se aplică Moaca pe Paşaportul de Oltean) – 4 birouri amenajate amenajate (Marian Avramescu, Aurelian Şuţă Şai, Gogu Neagoe, Cătălin Mihalache, ş.a.) (Parcul Tineretului)

ora 20.00-22.00

Concert  la scenă. Ovidiu Lipan Țăndărică și Fanfara 10 Prăjini

Concert muzică: Aurelian Temișan

Prezentator: Andrei Duban (Parcul Tineretului)

Ora 22.00 trecute fix

ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI

Lasă un răspuns

%d blogeri au apreciat: