Connect with us

Sport

Performanta remarcabila pentru baschetul romanesc

Energia Târgu Jiu a reuşit o performanţă remarcabilă pentru baschetul masculin românesc, clasarea pe locul al treilea în competiţia FIBA EuroChallenge

Published

on

Energia Târgu Jiu a reuşit o performanţă remarcabilă pentru baschetul masculin românesc, clasarea pe locul al treilea în competiţia FIBA EuroChallenge, duminică, la Trabzon (Turcia), după ce a învins formaţia germană Fraport Skyliners Frankfurt, cu scorul de 83-80 , în finala mică a competiţiei.

Gorjenii au început foarte bine meciul şi după primele zece minute conduceau cu 20-13. Echipa germana insa  a recuperat din diferenţă şi la jumătatea meciului distanta dintre cele două formaţii era de doar două puncte în favoarea oltenilor. În minutul 23 s-a restabilit egalitatea, 41-41, după care echipa germană a trecut la conducere iar cu zece minute înainte de final, nemtii conduceau cu un singur punct, 56-55. Meciul a fost în continuare pe muchie de cuţit, iar Energia Tg Jiu a revenit si s-a desprins la 71-67 . Echipa germana a recuperat din nou si cu  43 de secunde inainte de final avea avantaj un punct  78-77. Meciul a crescut in dramatism si cu  14 secunde înainte de final scorul a devenit  egal, 80-80. A fost momentul in care Americanul pandurilor Giordan Watson a renuntet la patrunderea planuita in time-out si a aruncat de la distanta , reușind un coş de trei puncte când mai era o secundă de joc.

Rezultat final Energia tg Jiu – Fraport Skyliners Frankfurt 83-80 victorie ce a adus  gorjenilor clasarea pe locul trei al competiţiei FIBA EuroChallenge .

Finala competiţiei s-a disputat între formatia turca Trabzonspor Medical Park şi echipa din hexagon JSF Nanterre , baschetbalistii  francezii câștigand dramatic  cu 63-62.