Real Madrid a câștigat Supercupa Europei!

Real Madrid s-a impus cu emoții în fața formației Sevilla FC.

Real Madrid a cucerit Supercupa Europei la fotbal, grație victoriei cu scorul de 3-2 (1-1, 2-2) cu Sevilla FC, după prelungiri, aseara, pe stadionul Lerkendal din Trondheim.

Real Madrid s-a impus cu emoții în fața formației andaluze, reușind să egaleze în timpul adițional, pentru ca apoi să dea lovitura pe finalul prelungirilor.

Real, lipsită de vedete precum Ronaldo, Pepe, Bale sau Kroos, și cu jucători ca Benzema, James Rodriguez și Modric pe banca de rezerve, a făcut un joc slab în cea mai mare parte a meciului, însă a revenit pe final, iar în prelungiri a dominat partida, în condițiile în care Sevilla a jucat în inferioritate, după eliminarea lui Kolodziejczak.

Real Madrid și-a trecut în palmares al patrulea trofeu al Supercupei Europei, după cele din 2002, 2002 și 2014 (a ratat trofeul în 1998 și 2000).

Sursa: Agerpres