Roger Federer, al doilea finalist al Turneului Campionilor

Federer, al treilea favorit, îl va înfrunta astazi pe marele său rival, sârbul Novak Dojokovic, în ultimul act.

Published

on

Tenismanul elvețian Roger Federer s-a calificat în finala Turneului Campionilor de la Londra, aseara, după ce a dispus cu 7-5, 6-3 de compatriotul său Stan Wawrinka, în a doua semifinală jucată în arena O2.

Federer (34 ani), al treilea favorit, îl va înfrunta pe marele său rival, sârbul Novak Dojokovic, în ultimul act, programat astazi, de la ora 20,00 (ora României).

Federer a obținut victoria în semifinale într-o oră și 10 minute, ducând scorul meciurilor directe cu Wawrinka (30 ani), cap de serie numărul patru, la 18-3 în favoarea sa. De remarcat că Roger Federer a fost condus cu 4-2 în setul de debut, dar apoi a reușit să întoarcă scorul.

În prima semifinală, Djokovic, deținătorul titlului și principalul favorit, l-a învins fără drept de apel pe spaniolul Rafael Nadal, cu 6-3, 6-3.