DE ACTUALITATE

România s-a impus cu 3-0 în fața Lituaniei

Liga Națiunilor, grupa 4

Împarte cu prietenii tăi

Reprezentativa României a câştigat penultimul joc din grupa 4 (seria C) a Ligii Națiunilor, disputat sâmbătă, 17 noiembrie, la Ploiești. 3-0 contra naționalei Lituaniei, într-un meci fără spectatori!

Golurile tricolorilor au fost marcate de George Pușcaș (7), din assist-ul lui Chipciu, Claudiu Keșeru (47), reluare din apropiere după respingerea portarului, și Nicolae Stanciu (65), care a șutat surprinzător dintr-o lovitură liberă.

În minutul 68 al partidei, Cosmin Contra a debutat al 14-lea jucător din mandatul său la echipa națională, pe Ianis Hagi, care l-a înlocuit pe Keșeru. Oaspeții au terminat jocul cu un om în minus, după eliminarea lui Novikovas din minutul 89.

România urcă pe poziția a doua în grupă înaintea ultimei runde, însă pentru a urca pe prima poziție are nevoie, pe lângă un succes la Podgorica, marți, în fața Muntenegrului, și de un rezultat pozitiv al Lituaniei în Serbia.