Șahtior Donețk, Liverpool și Villarreal, calificate în semifinalele Europa League

Iata rezultatele inregistrate in manșa secundă a sferturilor de finală.

Sahtior Donețk, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, Liverpool, Villarreal și Sevilla s-au calificat în semifinalele Europa League la fotbal, după meciurile disputate aseara, în manșa secundă a sferturilor de finală.

Șahtior, după 2-1 în deplasare cu Sporting Braga, a surclasat formația lusitană cu 4-0 la Lvov, într-un meci în care Ricardo Ferreira a înscris două autogoluri (42, 74). Pentru vicecampioana Ucrainei au mai marcat croatul Darijo Srna (25 — penalty) și Viktor Kovalenko (50).

Liverpool a reușit o victorie de senzație, 4-3 cu Borussia Dortmund, și s-a calificat în penultimul act (1-1 în tur). Borussia conducea cu 2-0 pe Anfield după zece minute și a avut apoi 3-1, dar ”cormoranii” antrenați de Jurgen Klopp, fostul tehnician al echipei germane, au revenit incredibil în ultima jumătate de oră și au punctat de trei ori, prin Coutinho (66), Mamadou Sakho (78), Dejan Lovren (90+1).

Villarreal a bifat și ea calificarea în semifinale, după o victorie cu 4-2 la Praga, cu Sparta. Kehinde Fatai (ex-Astra Giurgiu) a fost integralist la Sparta și a pasat decisiv la primul gol al cehilor.

Athletic Bilbao, după ce a pierdut meciul tur cu Sevilla (1-2), a reușit să trimită în prelungiri partida de din Andaluzia, scorul fiind 2-1 după 90 de minute. Sevilla, deținătoarea trofeului, a reușit să câștige la loviturile de departajare cu scorul de 5-4. Soria a apărat șutul expediat de Benat Etxebarria, iar francezul Kevin Gameiro a transformat lovitura decisivă.

Sursa: Agerpres