Simona Halep, in optimi la Cincinnati in stil de mare campioana!

Pentru calificarea in optimi, Simona primeste 30 de mii de dolari si 105 puncte WTA.

Simona Halep s-a calificat in optimile turneului WTA de la Cincinnati, SUA, dupa ce a invins-o fara probleme pe Annika Beck din Germania, scor 6-3, 6-1.

Dupa ce startul meciului a fost amanat doua ore din cauza ploii, romanca a inceput ezitant, fiind condusa cu 2-1, insa a revenit si de atunci n-a mai scapat meciul din mana. A castigat primul set cu 6-3, dupa 32 de minute de joc.

Setul al doilea a fost la discretia Simonei, care si l-a adjudecat cu 6-1, dupa doar 24 de minute.

Victorie categorica in mai putin de o ora, asadar, pentru jucatoarea noastra, care este a doua tenismena calificata in optimi, dupa Karolina Pliskova. In aceasta faza, Simona o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Elina Svitolina si Daria Gavrilova.