Simona Halep pierde la mare luptă în faţa Serenei Williams la US Open

Jucătoarea noastră i-a dat o replică serioasă nr.1 mondial.

simona-halep-serena-jpg

Serena Williams s-a calificat în semifinalele turneului de la US Open după ce a învins-o pe Simona Halep, scor 6-2, 4-6, 6-3. Jucătoarea din SUA va juca în penultimul act împotriva Karolinei Pliskova, care a trecut de Ana Konjuh, scor 6-2, 6-2.

Serena Williams a speriat-o pe Halep încă din start, când a reușit 3 ași în primul game. Apoi a urmat break-ul Serenei și încă un game al liderului mondial. Simona a făcut și ea un re-break, dar Williams profită că Halep a ratat câteva ocazii bune de a restabili egalitatea și se distanțează.

Setul doi a fost cu totul altul. Simona a preluat rolul de conducătoare a meciului și imediat cum a văzut că serviciul Serenei nu funcționează a profitat și a făcut break-ul. Asta se întâmpla la scorul de 2-1. Jucătoarea noastră a servit apoi foarte bine și s-a distanțat, 3-1. Halep avea ocazia să majoreze diferența, dar Serena a fost salvată de un serviciu fantastic. În cele din urmă, Simona a dus perfect setul și l-a câștigat, trimițând meciul în decisiv.

În decisiv, Simona avea șansa să înceapă cu un break, dar cele două mingi pe care le-a avut n-au fost de ajuns și Serena a întors game-ul. Dacă Halep n-a trecut în avantaj când a avut ocazia, Serena n-a ratat acest lucru și a făcut 3-1 după un break lejer făcut. Jucătoarea din SUA a fost însă salvată în nenumărate rânduri în acest meci de serviciul foarte puternic.

Sursa: gsp.ro