Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Dubai

Simona Halep, locul 4 WTA, a învins-o, ieri, cu scorul de 6-4, 6-3, pe tenismena bulgară Ţvetana Pironkova (poziţia 57 WTA) şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai. Halep a avut nevoie de o oră şi 20 de minute pentru a trece de Pironkova.

Calificarea în sferturile de finală este recompensată cu 52.430 de dolari şi cu 190 de puncte WTA. Cu acest premiu, jucătoarea din Constanţa a depăşit suma de şapte milioane de dolari câştigată din tenis. Simona Halep, cap de serie numărul 1 la turneul din Dubai, a declarat că se aşteaptă la un meci greu cu Ekaterina Makarova, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 6, în sferturile de finală ale turneului din Emirate, partidă programată azi, de la ora 17.

Jucatoarea noastra a subliniat insa că va lupta cu toate puterile ca să câştige această întâlnire: „Makarova joacă foarte bine, la Australian Open m-a învins, însă atunci nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Dar am şansa mea acum, voi lupta să câştig. Mă aştept la un meci greu”, a declarat Halep.