Simona Halep trece fara probleme de Timea Babos la Guangzhou

Află de aici când şi împotriva cui joacă Simona în sferturi.

(Foto: Hepta / Mediafax Foto)

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, azi, în sferturile de finală ale Guangzhou International Open, după ce a trecut în optimi de sportiva ungară Timea Babos, locul 76 WTA, scor 6-4, 6-0. Meciul a durat 66 de minute. În sferturi, Halep o va întâlni în premieră pe sportiva cehă Denisa Allertova, locul 74 WTA, care a învins-o pe Bojana Jovanovski (Serbia – locul 113 WTA), scor 6-3, 7-6 (7/5).

„Am jucat un tenis bun. În primul set, ea a evoluat bine, dar al doilea a fost mai uşor pentru mine, pentru că am reuşit puncte bune în momente importante. Sunt foarte fericită că am ajuns în sferturi”, a afirmat numărul 2 mondial.

Tot azi, Monica Niculescu, locul 49 WTA şi cap de serie numărul 6, s-a calificat în sferturile de finală, după ce a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-2, pe suedeza Rebecca Peterson, locul 147 WTA, venită din calificări, după un meci de peste două ore.

Simona Halep si Monica Niculescu vor juca joi in sferturile de finala ale Openului Chinei de la Guangzhou. Halep va intra pe Terenul Central, dupa ora Romaniei 14:00, contra cehoaicei Denisa Allertova, locul 74 WTA. Niculescu va juca de la ora 11 tot pe Central, cu Yanina Wickmayer din Belgia, locul 56 WTA.

Sursa: Mediafax