Steaua a remizat cu Sparta Praga dupa un meci superb facut de Nicusor Stanciu

Steaua a avut insa si un penalti neacordat in minutul 31.

Published

on

Steaua a terminat la egalitate cu Sparta Praga, scor 1-1, in prima mansa a turului trei preliminar din Liga Campionilor.

Formatia ros-albastra a plecat cu un egal de la Praga dupa un meci excelent facut de Nicusor Stanciu si spera la calificarea in play-off-ul Ligii.

Vicecampioana a inceput in forta si a avut o sansa uriasa inca din minutul 4, insa lovitura de cap periculoasa a lui Stanciu a fost respinsa de langa bara.

Steaua a avut insa si un penalti neacordat in minutul 31, dupa o tinere evidenta asupra lui Momcilovici in careul advers.

Dupa o jumatate de ora foarte buna a Stelei, cu o posesie in jumatatea adversa, cehii au inceput sa prinda curaj, iar Nita a fost nevoit sa faca minuni.

Portarul Stelei nu a mai putut face insa nimic in minutul 35, cand Sural a scapat din marcaj si a inscris cu o lovitura de cap.

In partea secunda, Steaua a intrat crispata pe teren si a contat doar prin actiunile invidivuale ale lui Stanciu, care a facut un meci foarte bun.

Decarul Stelei a reusit chiar sa aduca egalarea in minutul 75, cu un gol superb din lovitura libera din marginea careului, ce a trimis mingea sub transversala.

S-a terminat 1-1, scor bun pentru Steaua in perspectiva calificarii in faza urmatoare.

Returul este programat peste o saptamana, miercuri de la ora 20:45.

Castigatoarea dublei manse va merge in play-off-ul pentru grupele Ligii Campionilor, in timp ce invinsa in play-off-ul pentru grupele Europa League.

Sursa: ziare.com