Evenimente

„Suntem nevoiti sa jucam ultima carte si sa o jucam bine!”

AUDIO Selecționerul a spus că au fost destule greșeli în zona fundașilor centrali.

Selecționerul echipei naționale de fotbal a României, Anghel Iordănescu, a declarat, joi seara, după egalul cu Finlanda, din preliminariile EURO 2016, că tricolorii sunt obligați să câștige în Feroe, înt-un meci care reprezintă ultima lor ”carte”.

ro

”Suntem nevoiți să jucăm ultima carte și să o jucam bine. Trebuie să câștigăm în Feroe, pentru că fotbalul nostru are nevoie de aceasta calificare”, a spus Iordănescu.

”Regretăm că am ajuns într-o asemenea situație, să depindem de ultimul meci”, a declarat selecționerul, care a apreciat ca ”firească” reacția spectatorilor, care au fluierat jocul tricolorilor pe finalul meciului și au cerut demisia antrenorului.

”Am făcut o primă repriză foarte bună, ne-am creat multe ocazii, am jucat ofensiv, am avut agresivitate. Am reușit să recuperăm multe mingi în terenul advers. Era complet nedrept să pierdem acest meci, până la final am reușit să marcam. Până la primirea golului, echipa a jucat foarte bine. Din păcate ne-am pripit, am ratat în fața porții”, a mai spus Iordănescu.

Selecționerul a mai spus că au fost destule greșeli în zona fundașilor centrali, iar golul primit i-a făcut pe jucători să își piardă concentrarea, lucru nefiresc:

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate cu formația Finlandei, scor 1-1 (0-0), joi seara, pe Arena Națională din București, în Grupa F a preliminariilor EURO 2016. Finlanda a deschis scorul prin Joel Pohjanpalo (67), dar Ovidiu Hoban a egalat în prelungiri (90+1).

România are nevoie de victorie cu Feroe pentru a fi sigură de calificarea la EURO 2016, dar se poate califica direct și cu alt rezultat, cu condiția să fie mai bun decât cel reușit de Ungaria pe terenul Greciei.