Tribunalul Dolj s-a pronuntat ieri in privinta palmaresului echipei Universitatea Craiova

CSU Craiova, echipa care s-a înfiinţat in 2013 şi care a promovat în Liga 1 în acest sezon a cerut justiţiei să constate că este deţinătoarea palmaresului clubului Universităţii Craiova din 1948 şi pînă în 1991. Cazul a fost respins ieri de Tribunalul Dolj, dar sentinţa poate fi atacată la Curtea de Apel Craiova
Practic, se recunoaşte că FC Universitatea, societatea deţinută de Adrian Mititelu, este posesoarea palmaresului oficial al clubului.

In ziua cand a justitia s-a pronuntat in favoarea ramanerii palmaresului la FC Universitatea Craiova, echipa aflata in proprietatea lui Adrian Mititelu si care de facto nu mai exista in fotbalul romanesc, CSU Craiova a terminat la egalitate in Antalya cu Shanghai East Asia,

Cu trei minute inaintea finalului partidei, chinezii preluasera  conducerea cu 2-1, dar CSU Craiova a obtinut un penalty in chiar ultimul minut de joc, Brandan reusind egalarea de la punctual cu var .