Universitatea Craiova s-a calificat fără emoții în sferturile Cupei României

Elevii lui Victor Pițurcă s-au impus clar la Voluntari.

FC Voluntari – Universitatea Craiova 1-4 (Martić (autogol) ’32 / Mihăilă ’12, ’20, Cicâldău (pen.) ’53, Ioniță ’75

Valentin Mihăilă

Prima repriză de pe Arena „Anghel Iordănescu” l-a avut în rolul principal pe Valentin Mihăilă. Extrema de 19 ani a oltenilor și-a pus perfect în evidență viteza, i-a „terorizat” constant pe fundașii adverși și a marcat o „dublă”, în minutele 12 și 20. Pițurcă nu a avut parte însă o pauză liniștită după autogolul lui Ivan Martić din minutul 32.

Lucrurile s-au așezat însă rapid după pauză. Alexandru Cicâldău a transformat un penalty obținut de Tiago Ferreira în minutul 53, iar Alexandru Ioniță a făcut 4-1 în minutul 75, cu primul gol marcat într-un meci oficial în 2019.

Atacantul bosniac Elvir Koljić (24 de ani) a părăsit terenul accidentat în minutul 72 al meciului dintre FC Voluntari și Universitatea Craiova, după ce intrase pe teren de numai 23 de minute.

Seara lui Victor Pițurcă a fost stricată în ultimul sfert de oră. Oltenii s-au impus categoric la Voluntari, s-au calificat în sferturile Cupei României, dar și-au pierdut iar golgeterul.

Koljić a fost introdus în minutul 49, în locul lui Nițu, dar s-a accidentat copilărește la o fază din minutul 69. Vârful bosniac a încercat să reia din „foarfecă” o centrare venită de la Ivan Martić, dar a aterizat prost pe spate. Elvir Koljić cerut intervenția medicilor, a efecuat câteva mișcări pe margine și a reintrat pe gazon. După câțiva pași, s-a întins pe gazon și a cerut schimbare.

Elvir Koljić

Echipele calificate în sferturile Cupei sunt: Hermannstadt, FCSB, Academica Clinceni, Petrolul, Dinamo, Poli Iași, Sepsi și Universitatea Craiova.

Sursa: gsp.ro