24 iunie- Ziua iei la Craiova
Publicat de Cosmin Meca, 23 iunie 2015, 10:50
Simbol al identităţii şi creativităţii spaţiului românesc, ia traditională va fi îmbrăcată de craioveni, de Ziua Universală a iei tradiţionale, marcată pe 24 iunie. Cu aceasta ocazie, Ansamblul Folcloric „Maria Tănase”, va organiza o serie de evenimente dedicate acestei zile. Craiova se va alătura, astfel, sutelor de oraşe din România şi de peste hotare, care promovează ia, pentru a deveni un brand de ţară recunoscut pe toată planeta.
Despre evenimentele de la Craiova, a vorbit la Radio Oltenia, Oana Bică- managerul Ansamblului “Maria Tănase” din Craiova:
Maine, si în Râmnic, va avea loc o paradă a iilor, ce va incepe la ora 10.00, urmand ca de la 11.30, în Holul Mare al Bibliotecii Judeţene Vâlcea, sa aiba loc vernisajul expoziţiei de carte „Costumul popular românesc, patrimoniu naţional şi universal”.
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.