RUSIA – ȚARA GALILOR 0-3
Au marcat: Ramsey 11, Taylor 20, Bale 67

SLOVACIA – ANGLIA 0-0

Tara Galilor

Țara Galilor a trecut en fanfare de Rusia, scor 3-0, în cea de-a treia etapă a Grupei B de la EURO 2016 și s-a calificat în „optimi” alături de Anglia, care a terminat la egalitate cu Slovacia, scor 0-0.

Ramsey a deschis scorul pentru galezi în minutul 11, iar după alte nouă minute Taylor a majorat diferența. Scorul final a fost stabilit de Gareth Bale, în minutul 67, care a înscris de această dată din acțiune, devenind astfel golgeterul EURO.

Bale

În celălalt meci al serii nu s-a marcat, însă punctul câștigat a fost de ajuns pentru Anglia, care s-a calificat mai departe de pe locul 2 în grupă, cu 5 puncte. Lider a ieșit Țara Galilor, care a ajuns la 6 puncte. Poziția a treia e ocupată de Slovacia, cu 4 puncte, ca și calificată de pe locul 3, în timp ce ultimii au fost rușii cu un singur punct.