Jocurile Olimpice: Rezultatele sportivilor romani din prima zi de la Rio

Prima zi „plina” de concurs pentru sportivii romani calificati la Jocurile Olimpice de la Rio a fost una dezamagitoare.

Ne-au surprins neplacut fetele de la scrima, care nu au reusit sa se implice in lupta pentru medalii in intrecererile individuale, insa si nationala feminina de handbal.

Locul 3 la cel mai recent Mondial de handbal, Romania a fost invinsa la debutul la Olimpiada de modesta Angola.

Marian Dragulescu s-a calificat in finala de la sarituri, acolo unde se va lupta pentru titlul olimpic. Andrei Muntean este si el in finala la paralele.

Monica Niculescu a invins-o clar pe Veronica Cepede, din Paraguay, scor 6-2, 6-3.

Din pacate, Ana Maria Popescu, fosta Branza, a fost eliminata in optimile probei de spada, de sud-coreeanca Choi.

Horia Tecau si Florin Mergea au invins fara probleme in primul tur al probei de dublu.

La judo, Monica Ungureanu a fost eliminata inca din primul tur, la categoria 48 de kg.

Sursa: ziare.com