Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

Locuitorii unui mare oraș se pregătesc de „Ziua Zero”: Vor rămâne fără apă, în mai puțin de 3 luni

Locuitorii unui mare oraș se pregătesc de „Ziua Zero”: Vor rămâne fără apă, în mai puțin de 3 luni

Publicat de Cosmin Meca, 27 ianuarie 2018, 18:46

Ziua zero” e pe cale să vină în Cape Town din Africa de Sud, oraș care în 12 aprilie va rămâne fără apă potabilă.

Pentru locuitorii din Cape Town, al doilea cel mai mare oraș din Africa de Sud, fiecare zi reprezintă o nouă provocare, din cauza crizei de apă, scrie CNN. Astfel, pentru a nu face risipă, oamenii folosesc apa de la duș și pentru curățarea toaletelor.

Totodată, li s-a impus să își facă duș în maximum 90 de secunde, astfel că dezinfectantul de mâini este acum la mare căutare.

„Părul nespălat reprezintă acum un semn de responsabilitate socială”, a declarat Darryn Ten pentru CNN.

Această criză a fost sporită de trei factori: cea mai mare secetă din peste un secol, creșterea populației metropolitane într-un ritm accelerat, ajungând la patru milioane și schimbările climatice.

În ciuda avertizărilor repetate, mulți dintre rezidenții orașului Cape Town nu au luat nicio măsură pentru a reduce consumul de apă, a mărturisit primarul Patricia de Lille. Deși autoritățile locale au redus presiunea apei, încă se folosește cu 86 de milioane de litri mai multă apă decât planificat.

„Este destul de șocant că majorității oamenilor nu le pasă, astfel că ne trimit tot mai aproape de Ziua Zero. Nu mai putem doar să rugăm oamenii să nu facă risipă; trebuie să îi obligăm”, a mai spus Patricia de Lille.

Astfel, de la 1 februarie, oamenii din Cape Town vor putea folosi doar 50 de litri de apă pe zi. Potrivit CNN, această cantitate este suficientă a spăla vasele și hainele (18 litri), un duș de 90 de secunde (15 litri), igienă personală (3 litri), gătit (2 litri), apă de băut (2 litri), animale de companie (un litru), pentru toaletă (9 litri).

Aceste măsuri i-au făcut pe unii rezidenți să devină creativi. De exemplu, Alistair Coy strânge apa rămasă de la cartofii fierți într-o găleată. Nu este singurul care refolosește apa. De exemplu, Anne Verbist o refolosește pentru a-și uda plantele.

„Oamenii cumpără orice recipient care poate stoca apa. Nu mai sunt disponibile găleți sau canistre. Acum oamenii cumpără coșuri, vaze și cutii mari”, a spus Richard Stubbs, rezident.

Unii dintre ei le folosesc pentru a-și face stocuri de apă, pentru când vor rămâne fără, ceea ce nu face altceva decât să agraveze criza, scrie CNN. Oamenii înstăriți recurg la alte măsuri: ei au început să se mute în alte orașe.

„Cine este în măsură să plece, face asta. Înțelegerea generală este că oricine poate, pleacă din oraș, pentru a fi o povară mai mică în ceea ce privește resursele”, a spus un rezident.

Însă sunt anumite categorii sociale, precum bătrânii, persoanele cu dizabilități și cei nevoiași, care sunt în pericol, pentru că nu au resursele necesare să cumpere apă.

Sursa: stirileprotv.ro

Grecia: Peștele-iepure, pericol pentru turiști
International marți, 23 iunie 2026, 17:50

Grecia: Peștele-iepure, pericol pentru turiști

Este vorba despre specia cunoscută sub numele de „peștele-iepure”. Acesta este toxic și nu trebuie consumat sub nicio formă, deoarece...

Grecia: Peștele-iepure, pericol pentru turiști
Cântăreaţa iraniană Parastoo Ahmadi, condamnată la mai multe lovituri de bici, după un concert online
International vineri, 19 iunie 2026, 15:33

Cântăreaţa iraniană Parastoo Ahmadi, condamnată la mai multe lovituri de bici, după un concert online

Parastoo Ahmadi şi opt membri ai echipei de producţie au fost condamnaţi de un tribunal penal din provincia Quom la 74 de lovituri de bici şi la...

Cântăreaţa iraniană Parastoo Ahmadi, condamnată la mai multe lovituri de bici, după un concert online
Curtea de Apel din Paris a dispus predarea lui Paul de România către autoritățile române
International joi, 18 iunie 2026, 15:21

Curtea de Apel din Paris a dispus predarea lui Paul de România către autoritățile române

Paul de România va fi predat autorităților din România, a dispus, astăzi, Curtea de Apel din Paris. El are de executat o pedeapsă de trei ani...

Curtea de Apel din Paris a dispus predarea lui Paul de România către autoritățile române
Cea mai mare platformă cripto din lume ar putea pierde accesul la piața europeană
International joi, 18 iunie 2026, 10:43

Cea mai mare platformă cripto din lume ar putea pierde accesul la piața europeană

Cea mai mare platformă de tranzacționare a criptomonedelor din lume, Binance, ar putea pierde dreptul de a oferi servicii clienților din Uniunea...

Cea mai mare platformă cripto din lume ar putea pierde accesul la piața europeană
International joi, 18 iunie 2026, 10:16

Moscova, sub asediul dronelor. Ucraina lovește din nou capitala Rusiei și infrastructura petrolieră

Ucraina a lansat un nou atac de amploare cu drone asupra Moscovei și a regiunii din jurul capitalei ruse, vizând în principal rafinăria Kapotnia,...

Moscova, sub asediul dronelor. Ucraina lovește din nou capitala Rusiei și infrastructura petrolieră
International joi, 18 iunie 2026, 08:47

SUA și Iranul au semnat un memorandum pentru oprirea războiului. Acordul final rămâne de negociat

Statele Unite și Iranul au semnat un memorandum interimar de înțelegere, nu un tratat final de pace. Documentul are 14 puncte și prelungește...

SUA și Iranul au semnat un memorandum pentru oprirea războiului. Acordul final rămâne de negociat
International miercuri, 17 iunie 2026, 11:08

Iranul ar putea atrage 300 de miliarde de dolari prin acordul cu SUA

Iranul ar putea atrage investiții de până la 300 de miliarde de dolari prin acordul-cadru încheiat cu Statele Unite, însă suma nu reprezintă...

Iranul ar putea atrage 300 de miliarde de dolari prin acordul cu SUA
International luni, 15 iunie 2026, 08:24

Acord de principiu între SUA și Iran

Iranul și Statele Unite au anunțat un acord de principiu pentru a pune capăt unui conflict de aproape patru luni, fapt care deschide calea către...

Acord de principiu între SUA și Iran