Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

Încă un protest al muncitorilor români din Germania

Încă un protest al muncitorilor români din Germania
Foto: Foto: Profimedia

Publicat de Davian Vlad, 19 mai 2020, 22:06

Zeci de muncitori sezonieri români veniți la o fermă din vestul Germaniei au protestat față de condițiile de muncă, de cazare și pentru că nu și-au primit banii. Este al doilea protest al lucrătorilor români în Bornhaim în mai puțin de o săptămână. Imaginile au fost difuzate în toată presa germană.

Aproximativ 50 de muncitori sezonieri de la firma Ritter din Bornheim au protestat faţă de condiţiile de muncă şi de cazare. Ei se plâng de condiţiile de igienă precare din containere şi din grupurile sanitare. Firma care i-a angajat este în insolvenţă și nu a plătit deloc sau doar parțial salariile, anunţându-i pe muncitori că până marţi vor trebui să părăsească locul.

Presa locală din Germania relatează în total că ar fi vorba de circa 240 de muncitori sezonieri cazați în condiții groaznice, câte 4-5 într-un container.

„Aceşti oameni au fost aduşi aici din România în pofida epidemiei de coronavirus şi a insolvenţei ca să recolteze sparanghel şi căpşuni. Iar acum nu li se dau nici salariile promise şi sunt ameninţaţi să rămână fără loc de cazare”, a spus un reprezentant al sindicatului, potrivit G4Media.

Emil Hurezeanu, ambasadorul României la Berlin, a declarat, în această seară, la Digi24, că situația muncitorilor români se va rezolva, iar legea va fi schimbată.

Ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, şi omologul său german, Hubertus Heil, au semnat marți o Declaraţie comună de intenţie privind intensificarea cooperării în domeniul pieţei muncii şi politicilor sociale.

„Primul lucru pe care l-am discutat cu domnul ministru se referă la modul în care se desfăşoară activitatea sezonieră în Germania, respectiv activitatea în domenii cheie în care românii aduc o contribuţie importantă, recunoscută şi apreciată de colegul meu, domnul ministru Heil, pentru care îi mulţumesc. Am primit asigurarea că lucrătorii români vin în Germania cu contracte trimise de angajatori, dar sigur că trebuie să facem mai multe cu privire la conţinutul acestor contracte. Am avut toată deschiderea ministrului Heil pentru a răspunde cu fermitate tuturor sesizărilor primite de la cetăţenii care muncesc în activităţi sezoniere”, a declarat Violeta Alexandru, potrivit comunicatului de presă.

Ea a încurajat lucrătorii români din fermele pe care le-a vizitat în Germania să facă sesizări când le sunt încălcate drepturile, pentru a veni în sprijinul autorităţilor care pot verifica aceste aspecte, potrivit unui comunicat al Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale.

La rândul său, ministrul federal al Muncii şi Afacerilor Sociale din Germania, Hubertus Heil, a apreciat că vizita de lucru a omologului său român arată importanţa subiectului, dar şi angajamentul celor două guverne pentru a discuta despre o abordare comună.

„Ştiu că aceste condiţii de sănătate şi securitate ale lucrătorilor români din Germania sunt o problemă mare în România. Şi pe bună dreptate. Infecţia în masă a lucrătorilor români este inacceptabilă. Mă ruşinează! Muncitorii români trebuie să aibă acelaşi drept la protecţie socială şi securitate şi sănătate în muncă”, a afirmat ministrul german.

Potrivit comunicatului citat, în urma discuţiilor, cei doi demnitari au stabilit că este în interesul ambelor ministere să intensifice cooperarea în domeniul politicilor pieţei muncii şi să identifice noi mijloace de cooperare în domeniul protecţiei sociale.

Principale domenii de cooperare identificate de cei doi oficiali vizează securitatea şi sănătatea în muncă şi protecţia socială a tuturor grupurilor de lucrători mobili, precum şi accesul acestora la serviciile de consiliere privind drepturile lor în domeniul legislaţiei muncii şi cel social.

„Miniştrii Muncii din cele două state vizează o cooperare mai strânsă în domeniul securităţii sociale, la nivel bilateral şi UE, pentru a asigura protecţie socială şi de sănătate adecvate lucrătorilor mobili şi pentru a stabili un schimb de informaţii privind cazurile legate de forţa de muncă ce pot apărea mai ales în situaţii cu un nivel ridicat de vulnerabilitate în contextul pandemiei de COVID-19. De asemenea, documentul semnat de cei doi demnitari stabileşte schimbul de informaţii cu privire la evenimentele naţionale şi internaţionale din România şi Germania şi crearea unor grupuri de lucru pentru adaptarea politicilor de protecţie socială în cele două ţări, precum şi promovarea dialogului social bilateral între partenerii sociali. Cele două instituţii urmează să elaboreze un plan de lucru, iar activităţile care se vor desfăşura în baza Declaraţiei comune de intenţie vor fi finanţate de fiecare minister în parte, de alte entităţi juridice publice sau private implicate în activităţi, inclusiv din fonduri europene”, notează ministerul de resort.

Ministrul român al Muncii a discutat, pe parcursul vizitei din Germania, şi cu ministrul federal al Alimentaţiei şi Agriculturii, Julia Klockner, cu care s-a întâlnit luni.

În acest context, ambii miniştri au fost de acord că nu ar trebui să existe compromisuri sau diferenţe între angajaţii străini şi cei germani în ceea ce priveşte locuinţele, sănătatea şi siguranţa la locul de muncă şi că toţi lucrătorii sezonieri ar trebui să beneficieze de aceleaşi drepturi ca lucrătorii germani, drepturi garantate în contractele de muncă.

De asemenea, cei doi demnitari au arătat că încălcările recente ale legislaţiei şi condiţiile intolerabile în care au ajuns să lucreze unii sezonieri români în anumite unităţi de prelucrare a cărnii sunt complet inacceptabile.

Ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, a subliniat că este important ca sezonierilor români care lucrează în Germania să le fie garantate drepturile sociale şi sprijinul, de exemplu în cazul închiderii întreprinderilor sau îmbolnăvirii. Totodată, demnitarul român a spus că verificarea regulată a condiţiilor de muncă şi de viaţă este indispensabilă şi a propus înfiinţarea unui grup tehnic de lucru.

Pe acelaşi subiect, ministrul Julia Klockner a dat asigurări că autorităţile competente din statele federale vor coopera şi mai îndeaproape în cadrul inspecţiilor lor în viitor, pentru a remedia eventualele probleme care ar putea să apară.

În acelaşi timp, ministrul federal al Alimentaţiei şi Agriculturii a precizat că Guvernul federal va face tot posibilul pentru a îmbunătăţi condiţiile de viaţă şi de muncă ale lucrătorilor sezonieri.

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a efectuat luni şi marţi o vizită de lucru în Germania pentru a vedea la faţa locului care sunt problemele cu care se confruntă lucrătorii români, în contextul pandemiei de COVID-19.

Digi 24

Două propuneri de premier: Sorin Grindeanu şi Siegfried Mureşan
National vineri, 26 iunie 2026, 17:34

Două propuneri de premier: Sorin Grindeanu şi Siegfried Mureşan

Preşedintele Nicuşor Dan a primit două propuneri de premier: Sorin Grindeanu, din partea PSD și Siegfried Mureşan, susţinut de PNL și USR şi...

Două propuneri de premier: Sorin Grindeanu şi Siegfried Mureşan
Nicușor Dan
National vineri, 26 iunie 2026, 13:23

Președintele Nicușor Dan a convocat CSAT

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării, care va avea loc luni, 29 iunie 2026, ora...

Președintele Nicușor Dan a convocat CSAT
Recomandările INSP pentru protecția populației în perioada de caniculă
National vineri, 26 iunie 2026, 10:44

Recomandările INSP pentru protecția populației în perioada de caniculă

Institutul Național de Sănătate Publică a transmis mai multe recomandări pentru protejarea populației în contextul perioadei caniculare....

Recomandările INSP pentru protecția populației în perioada de caniculă
Președintele Nicușor Dan îi așteaptă astăzi pe liderii celor patru partide cu un acord pentru a desemna urgent noul premier
National vineri, 26 iunie 2026, 09:35

Președintele Nicușor Dan îi așteaptă astăzi pe liderii celor patru partide cu un acord pentru a desemna urgent noul premier

Liderii fostei coaliții de guvernare nu au ajuns ieri la un consens în privința acordului de sprijinire a unui executiv minoritar. Ei trebuie să...

Președintele Nicușor Dan îi așteaptă astăzi pe liderii celor patru partide cu un acord pentru a desemna urgent noul premier
National vineri, 26 iunie 2026, 08:54

26 iunie – Ziua Drapelului Național

Anual, la 26 iunie, în România este marcată Ziua Drapelului Național, sărbătoare instituită prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998, data de 26...

26 iunie – Ziua Drapelului Național
National vineri, 26 iunie 2026, 08:27

Noi atacuri ale Rusiei, cu drone, la granița cu România

În noaptea dinspre 25 spre 26 iunie, Federația Rusă a executat o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și de...

Noi atacuri ale Rusiei, cu drone, la granița cu România
National joi, 25 iunie 2026, 19:12

Președintele Nicușor Dan susține o conferință de presă în Polonia

Președintele Nicușor Dan susține o conferință de presă în Polonia, după ce a participat la summitul liderilor țărilor din flancul estic al...

Președintele Nicușor Dan susține o conferință de presă în Polonia
National joi, 25 iunie 2026, 17:29

Reacție a MAE după ce Iranul a acuzat România de complicitate în războiul dintre SUA și Teheran

Ministerul Afacerilor Externe din România a reacționat după ce purtătorul de cuvânt al MAE iranian a transmis pe platforma X că „Italia și...

Reacție a MAE după ce Iranul a acuzat România de complicitate în războiul dintre SUA și Teheran