Echipa masculină a României s-a clasat ieri pe locul 11, la Campionatele Europene de gimnastică artistică

Echipa masculină a României s-a clasat ieri pe locul 11, la Campionatele Europene de gimnastică artistică din Antalya,Turcia, astfel că a obţinut calificarea la Campionatele Mondiale de la Anvers, Belgia.

Tricolorii aveau nevoie de o clasare în primele 13 echipe pentru a reuşi calificarea la Mondiale, competiţie la care se vor decide echipele care vor participa la JO 2024.

Gabriel Burtănete s-a calificat în finala de la individual compus,dar si in finala de sarituri, iar Andrei Muntean a reuşit să se califice în finala de la paralele. Un alt obiectiv îndeplinit al echipei României, era calificarea în cel putin o finala. Astazi sunt programate calificările feminine.