Craniul de Homo Sapiens din Peștera Muierii, o comoară preistorică la Muzeul Olteniei
La Muzeul Olteniei din Craiova, vizitatorii pot admira un craniu de Homo Sapiens datând din anul 35.000 î.Hr., o descoperire remarcabilă din Peștera Muierii, care evidențiază trăsături ale oamenilor moderni din Paleoliticul Superior.
Publicat de Cosmin Meca, 22 ianuarie 2025, 09:24
Piesă rară din preistorie, la Muzeul Olteniei din Craiova. În cadrul Secției de Istorie-Arheologie, situată pe strada Madona Dudu, este expus un craniu de Homo Sapiens, datând din anul 35.000 î.Hr.
Acest craniu provine din Peștera Muierii, o locație arheologică de renume mondial, aflată pe teritoriul județului Gorj. În 1952, marele istoric și arheolog C.S. Nicolăescu-Plopșor a realizat o descoperire deosebită în secțiunea Galeria Musteriană a peșterii, găsind rămășițele unei femei care a trăit acum mai bine de 35.000 de ani.
Analizele au arătat că femeia avea între 40 și 50 de ani și prezenta trăsături fizice și anatomice caracteristice oamenilor moderni din Paleoliticul Superior, întâlnite și în rămășițele similare din vestul Asiei, nordul Africii și Europa. Craniul de Homo Sapiens este una dintre cele mai valoroase piese din colecțiile Muzeului Olteniei, fiind expus în holul secției de Istorie-Arheologie.