Nicușor Dan, nemulțumit de sistemul de pensionare în justiție
Președintele României a criticat sistemul de pensionare al magistraților, pe care îl consideră aberant și responsabil pentru pierderea de specialiști și scăderea calității actului de justiție.
Publicat de Lica Simona, 30 iulie 2025, 14:40
Președintele României a susținut, astăzi, o conferință de presă, la Palatul Cotroceni, în cadrul căreia a criticat sistemul de pensionare al magistraților, pe care îl consideră aberant și responsabil pentru pierderea de specialiști și scăderea calității actului de justiție.
În debutul conferinței de presă, președintele Nicușor Dan a transmis un mesaj critic la adresa actualei legislații privind pensionarea magistraților, subliniind impactul negativ asupra sistemului de justiție și asupra societății în ansamblu. ”Am spus asta de mai multe ori: este total aberant ca, în legea actual, pensia pe care o ia magistratul, care alege să iasă din system, să fie cât salariul. Asta încurajează oamenii să iasă din sistem și, prin acest fenomen, noi am pierdut foarte mulți specialiști. Mai mult decât banii pierduți, am pierdut calitatea actului de justiție, care se transpune în multe, inclusiv indicatori economici, pentru că arată predictibilitate”.
Președintele Nicușor Dan a criticat modul în care sunt formulate cererile de pensionare, susținând că lipsa de notificare prealabilă afectează funcționarea sistemului judiciar:
”Președintele nu este un notar. Constituția i-a dat rolul de a da decretul de eliberare din funcție prin pensionare, tocmai pentru a veghea la corectitudinea acestui proces”.
Nicușor Dan, președintele României, a anunțat că, din acest moment, dorește introducerea unei reguli clare privind notificarea pensionării în avans, astfel încât să existe predictibilitate în system:
”Cum vreau să lucrăm din acest moment? Vreau ca un magistrate, care dorește să se pensioneze, să anunțe cu cel puțin 90 de zile înainte. În aceste 90 de zile, și președintele, și CSM să poată face verificările necesare și, în acele 90 de zile, magistratul să rezolve să nu mai aibă nicio obligație în complet în momentul când își încheie mandatul. Vreau să existe în interiorul instituțiilor de justiție această predictibilitate”.
Nicușor Dan a adăugat că, analizând dosarele de pensionare, a identificat o prevedere, pe care o consideră incorectă și care, în opinia sa, ar trebui modificată:
”Studiind dosarul, am văzut o prevedere în legea 303/2022, care e incorectă, în opinia mea, și voi solicita ca modificarea aceasta să fie în pachetul al doilea de măsuri privind reforma pensiilor magistraților. Anume reîncadrarea magistraților deja pensionați. Articolul spune că un magistrate, care s-a pensionat, se poate reangaja în sistemul de justiție, dar, când face asta, primește și indemnizația de judecător, și 15% din pensia lui. Și asta nu e corect. Am vorbit de magistrați, care aleg să rămână în magistratură, și nu e corect ca un coleg de-al lor să reintre în magistratură și să ia cu 15% mai mult”.
Președintele a anunțat că va propune eliminarea acestui mecanism și înlocuirea lui cu o variantă care permite revenirea, dar fără beneficii suplimentare.
”Voi solicita ca această posibilitate să fie scoasă din legea privind statutul magistraților. Propunerea mea e să dăm un termen nu de 3 ani, ci de 5 ani, în care judecătorul pensionat, fără condiții, să poată să revină, doar cu indemnizația, la aceeași instanță de unde a plecat”.