Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

Se scumpește rovinieta

CNAIR/Achiziţia rovignetei şi peajului, întrerupte pentru două zile
Foto: Arhivă CNAIR

Publicat de Puiu Vulea, 28 august 2025, 17:05

Joi, 28 august, Guvernul României a aprobat, prin ordonanță de urgență, actualizarea tarifului de utilizare și a tarifului de trecere pe rețeaua de drumuri naționale din România, în conformitate cu prevederile incluse în Pachetul 1 de măsuri fiscal-bugetare.

Astfel, tariful de utilizare a drumurilor naționale pentru autoturisme (rovinieta) crește de la 2,5 la 3,5 euro pentru o zi, de la 3,3 la 6 euro pentru 10 zile, de la 5,3 la 9,5 euro pentru 30 de zile, de la 8,4 la 15 euro pentru 60 de zile și de la 28 la 50 de euro pentru 12 luni. De asemenea, amenda aplicată în cazul lipsei rovinietei valabile pentru autoturisme crește de la 275-550 lei în prezent, la 500-1.000 lei.

Actul normativ prevede și majorarea peajului (taxa de pod), conducătorii de autoturisme urmând să plătească 19 lei pentru o singură trecere a podurilor peste Dunăre între Fetești și Cernavodă și 16 lei pentru o singură trecere a podului peste Dunăre, între Giurgeni și Vadu Oii.

A fost majorat și cuantumului amenzii contravenționale aplicabile utilizatorilor în cazul lipsei peajului, de la 130 de lei la 190 de lei – amenda minimă și de la 260 de lei la 380 de lei – amenda maximă.

Prevederile ordonanței intră în vigoare în termen de 10 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României.

 

Ministrul Agriculturii cere ca ursul brun să fie scos din categoria speciilor strict protejate
Fără categorie marți, 23 iunie 2026, 15:44

Ministrul Agriculturii cere ca ursul brun să fie scos din categoria speciilor strict protejate

Tanczos Barna a cerut Comisiei Europene scoaterea ursului brun din categoria speciilor strict protejate şi introducerea unor reguli de gestionare...

Ministrul Agriculturii cere ca ursul brun să fie scos din categoria speciilor strict protejate
ANM: Cod galben de temperaturi ridicate și vijelii, până miercuri seara
Fără categorie marți, 23 iunie 2026, 14:20

ANM: Cod galben de temperaturi ridicate și vijelii, până miercuri seara

Administrația Națională de Meteorologie a emis, o informare meteo de vreme călduroasă și disconfort termic, în intervalul 23 iunie, ora 10 –...

ANM: Cod galben de temperaturi ridicate și vijelii, până miercuri seara