Paradox românesc: Oltenia, prima în topul sărăciei, dar și la cumpărături de Black Friday
În timp ce Oltenia este considerată cea mai săracă regiune a României, Doljul surprinde prin apetitul pentru cumpărături online. Black Friday 2025 a adus vânzări record, depășind pragul de 1 miliard de lei la nivel național.
Publicat de Cosmin Meca, 10 noiembrie 2025, 09:31
Județul Dolj se află, alături de Ilfov, în fruntea clasamentului comenzilor online de Black Friday, conform datelor furnizate de platforma eMAG. Performanța se bazează pe valoarea medie a comenzilor per client, care plasează Doljul printre cei mai activi cumpărători din țară.
Paradoxal, această situație apare în contextul în care Oltenia a fost desemnată, în 2024, cea mai săracă regiune a României. Diferența subliniază contrastul tot mai evident între nivelul de trai declarat și comportamentul de consum în perioadele de reduceri.
Potrivit eMAG, ediția Black Friday 2025 „a depășit estimările, generând comenzi de aproape 1 miliard de lei, cu 10% peste anul trecut”. Campania a înregistrat vânzări masive în special la produse electro-IT, electrocasnice, modă și cosmetice.
Pe ultimele locuri în același clasament s-au situat județele Constanța, Timiș și Brașov, zone cu un nivel de trai mai ridicat, dar unde comportamentul de cumpărare s-a dovedit mai moderat în această perioadă.
Contrastul dintre sărăcie și dorința de consum ridică întrebări despre prioritățile economice ale românilor, dar și despre influența reducerilor masive asupra comportamentului de cumpărare.