Inovarea în Oltenia ajunge la nivel european: rezultatele proiectului TWIN SYNERGIES, prezentate la Craiova
Universitatea din Craiova și Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia organizează conferința de închidere a grantului „TWIN SYNERGIES”, un proiect finanțat prin programul Orizont Europa.
Publicat de Cosmin Meca, 25 martie 2026, 11:08
Universitatea din Craiova (UCV) și Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Sud-Vest Oltenia organizează conferința de închidere a grantului „TWIN SYNERGIES”, un proiect finanțat prin programul Orizont Europa. Evenimentul va avea loc miercuri, 25 martie, la ora 09:30, în Aula „Mihai I al României” (clădirea centrală, str. A. I. Cuza, nr. 13).
La conferință vor lua cuvântul prof. univ. dr. Cezar Ionuț Spînu, rectorul Universității din Craiova, Bogdan-Eduard Simcea, secretar de stat în cadrul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, Stelian Bărăgan, director general al ADR Sud-Vest Oltenia, Erika Džajić Uršič, manager de proiect din Slovenia, precum și Gabriel Vlăduț, președinte AROTT, care va avea rolul de moderator al evenimentului.
Discuțiile vor viza prezentarea rezultatelor proiectului „TWIN SYNERGIES” și a modelelor de bună practică, inclusiv exemple din Programul Europa Digitală, precum și consolidarea colaborării în rețea și dezvoltarea capacității de lucru. De asemenea, vor fi analizate mecanismele de sprijin pentru IMM-uri, prin serviciile Enterprise Europe Network, și exemple concrete de bune practici în sprijinirea mediului de afaceri.
Agenda include și discuții privind oportunitățile de accesare a fondurilor europene, precum și direcții pentru consolidarea cooperării în cercetare și inovare. În plus, vor fi abordate teme de dialog politic și cooperare interinstituțională pentru valorificarea rezultatelor proiectelor, precum și implicațiile strategiilor de specializare inteligentă la nivel european, inclusiv în context geopolitic. La eveniment vor fi prezentate și informații actualizate despre oportunitățile de finanțare prin programul Orizont Europa, cu accent pe apelurile dedicate acțiunilor de tip widening pentru perioada 2026–2027.
Cu un buget total de aproximativ 1,2 milioane de euro, proiectul a oferit cercetătorilor și companiilor acces mai ușor la fonduri europene și la tehnologii moderne.