Conflict violent în Dolj. Victima, un tânăr de 21 de ani, a fost dusă la spital
Doi bărbați din comuna Celaru au fost reținuți de polițiști pentru 24 de ore, fiind cercetați pentru lovire sau alte violențe. Aceștia sunt acuzați că ar fi agresat un tânăr de 21 de ani, din comuna Apele Vii, în urma unui conflict spontan.
Publicat de Cosmin Meca, 10 iunie 2026, 10:17
Doi bărbați din comuna Celaru au fost reținuți de polițiști, pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Dolj, ieri, 9 iunie, polițiștii din cadrul Secției nr. 12 Poliție Rurală Daneți au reținut doi bărbați de 43 și 50 de ani, ambii din comuna Celaru.
În seara zilei de 5 iunie, în jurul orei 22:18, polițiștii au fost sesizați de un tânăr de 21 de ani, din comuna Apele Vii, cu privire la faptul că ar fi fost agresat fizic de două persoane de sex masculin.
Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că, în urma unui conflict spontan, izbucnit pe fondul consumului de băuturi alcoolice, în timp ce se aflau pe DC 147, în comuna Celaru, doi bărbați l-ar fi lovit pe tânărul de 21 de ani cu un obiect tăietor-înțepător.
În urma agresiunii, tânărul a suferit o plagă la nivelul membrului inferior stâng și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
În cursul zilei de 9 iunie, cei doi bărbați au fost conduși la audieri. În urma probatoriului administrat, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, aceștia au fost reținuți de polițiști pentru 24 de ore.
Cei doi au fost introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj.
În cursul acestei zile, persoanele reținute urmează să fie prezentate Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, în vederea dispunerii unor măsuri preventive.