Recomandări către populaţie cu privire la valul de temperaturi ridicate
Publicat de Puiu Vulea, 22 iunie 2026, 11:14
Ministerul Sănătăţii a transmis duminică, pe pagina oficială de facebook, o serie de recomandări către populaţie, pentru perioadele cu temperaturi ridicate.
Astfel, specialiştii recomandă evitarea pe cât posibil a expunerii prelungite la soare între orele 11:00 şi 18:00, reglarea aparatului de aer condiţionat cu cinci grade mai puţin decât temperatura de afară, evitarea consumului de băuturi dulci, cu alcool sau cu cofeină şi a activităţilor în exterior care implică un consum mare de energie. Dacă temperatura ambiantă este peste 32 de grade Celsius, este recomandată evitarea folosirii ventilatoarelor.
De asemenea, Ministerul Sănătăţii aminteşte că este important aportul de lichide – aproximativ doi litri pe zi – fără a aştepta să apară senzaţia de sete, dar şi consumul de fructe şi legume proaspete.
Mai multe informații despre cum ne putem proteja pentru a trece cu bine peste valul de căldură, găsiți aici