Recomandările INSP pentru protecția populației în perioada de caniculă
Publicat de Puiu Vulea, 26 iunie 2026, 10:44
Institutul Național de Sănătate Publică a transmis mai multe recomandări pentru protejarea populației în contextul perioadei caniculare.
Potrivit specialiștilor INSP, căldura excesivă reprezintă un pericol pentru mediu și sănătate, stresul termic fiind cauza principală a deceselor cauzate de vreme, acesta putând exacerba bolile cardiovasculare, diabetul, afecțiunile mintale, astmul și crește riscul de accidente și transmitere a unor boli infecțioase, iar insolația este o urgență medicală.
Printre principalele măsuri ce trebuie luate pentru evitarea pericolelor cauzate de temperaturile ridicate, INSP recomandă evitarea căldurii și a expunerii la soare în intervalul orar 11.00 – 18.00, păstrarea răcoroasă a locuinței, evitarea supraîncălzirii corpului și deshidratarea, protejarea copiilor.
Recomandări detaliate ale specialiștilor INSP pentru perioadele de caniculă găsiți aici