David Dumitrescu, elevul din Craiova care a cucerit Europa la Geografie. Aur și cel mai mare punctaj al competiției
David-Mihai Dumitrescu, elev în clasa a XII-a la Colegiul Național „Carol I” din Craiova, a câștigat medalia de aur și locul I în clasamentul individual al Olimpiadei Europene de Geografie 2026. Elevul a obținut cel mai mare punctaj al competiției și și-a încheiat parcursul olimpic din perioada liceului cu patru medalii europene și internaționale: două de aur și două de argint.
Publicat de Cosmin Meca, 10 iulie 2026, 10:54
David-Mihai Dumitrescu, elev al Colegiului Național „Carol I” din Craiova, a câștigat medalia de aur la Olimpiada Europeană de Geografie 2026, desfășurată la Varna, în Bulgaria.
Elevul craiovean a concurat la categoria seniori, unde a ocupat locul I în clasamentul individual și a obținut cel mai mare punctaj din întreaga competiție.
O publicație locală a relatat că David Dumitrescu a acumulat 100 de puncte, prezentate drept punctaj maxim. În comunicarea Ministerului Educației, preluată de Agerpres, sunt confirmate locul I și cel mai mare punctaj al concursului, însă nu este menționată valoarea exactă. Până în prezent, nu a fost identificat un clasament oficial public care să permită verificarea independentă a informației potrivit căreia elevul ar fi obținut 100 de puncte.
David Dumitrescu a fost pregătit de profesoara de geografie Maria Ciobanu, care l-a îndrumat și la precedentele competiții naționale, europene și internaționale.
În anul școlar 2025–2026, acesta a fost elev în clasa a XII-a la Colegiul Național „Carol I” din Craiova.
România, locul I în clasamentul pe națiuni
Lotul României a încheiat Olimpiada Europeană de Geografie de la Varna pe primul loc în clasamentul pe națiuni.
Elevii români au obținut în total opt medalii: cinci medalii de aur și trei medalii de argint.
La categoria seniori, România a fost reprezentată de:
- David-Mihai Dumitrescu, de la Colegiul Național „Carol I” din Craiova – medalie de aur și locul I în clasamentul individual;
- Alexandra-Mihaela Aramă, de la Colegiul Național Iași – medalie de aur;
- Eduard-Ionuț Păun, de la Colegiul Național „Unirea” din Focșani – medalie de aur;
- Ionuț Merăuță, de la Colegiul Național „Unirea” din Focșani – medalie de argint.
La categoria juniori, medalii de aur au obținut Bogdan-Andrei Mateșescu-Pașcalău și Tudor Toma.
Matei Eftime și Gabriel Perhinschi au câștigat medalii de argint.
Rezultatele obținute de cei opt elevi au adus României primul loc în clasamentul general pe națiuni.
Cum s-a calificat David Dumitrescu la competiția europeană
Calificarea la Olimpiada Europeană de Geografie a venit după participarea la Olimpiada Națională de Geografie, organizată în perioada 5–10 aprilie 2026, la Hunedoara.
David Dumitrescu a obținut Premiul I la clasa a XII-a și s-a calificat în lotul României pentru categoria seniori a competiției europene.
Rezultatul național a continuat seria performanțelor obținute în anii anteriori și i-a oferit elevului craiovean posibilitatea de a reprezenta din nou România într-o competiție internațională.
Peste 100 de elevi au participat la Olimpiada Europeană de Geografie
Ediția din 2026 a fost cea de-a XII-a Olimpiadă Europeană de Geografie.
Potrivit site-ului competiției, evenimentul s-a desfășurat în perioada 27 iunie–3 iulie 2026, la Varna, în Bulgaria. Programul efectiv al probelor și festivităților s-a derulat în principal între 28 iunie și 2 iulie.
Competiția a reunit peste 100 de elevi, împărțiți în două categorii de vârstă: juniori și seniori.
Informațiile publicate înainte de deschiderea evenimentului indicau participarea a 14 țări. Ulterior, informațiile prezentate după debutul olimpiadei au menționat participarea a 13 delegații.
Elevii au susținut trei tipuri de probe:
- o probă scrisă;
- un test multimedia;
- o probă practică de teren.
Proba de teren a presupus activități de observație, cercetare, analiză și realizare sau interpretare a unor reprezentări cartografice.
Organizarea competiției a fost sprijinită de Liceul de Matematică „Dr. Petar Beron”, Primăria Varna, Ministerul Educației și Științei din Bulgaria, Inspectoratul Regional de Educație și organizația care coordonează loturile olimpice din domeniul științelor naturii.
Patru participări, patru medalii europene și internaționale
Medalia de aur obținută în Bulgaria încheie un parcurs de patru ani în care David Dumitrescu a câștigat câte o medalie la fiecare participare europeană sau internațională.
Palmaresul său cuprinde:
- medalie de argint la Olimpiada Europeană de Geografie din Serbia, în 2023;
- medalie de aur la Olimpiada Internațională de Geografie din Irlanda, în 2024;
- medalie de argint la Olimpiada Internațională de Geografie din Thailanda, în 2025;
- medalie de aur la Olimpiada Europeană de Geografie din Bulgaria, în 2026.
Bilanțul celor patru participări este de două medalii de aur și două medalii de argint.
La Olimpiada Europeană de Geografie din 2023, David Dumitrescu a câștigat medalia de argint cu 78 de puncte. Clasamentul disponibil îl plasează pe poziția a 14-a în categoria în care a concurat.
Aur mondial și cel mai mare punctaj în 2024
În anul 2024, David Dumitrescu a devenit câștigătorul individual al celei de-a XX-a ediții a Olimpiadei Internaționale de Geografie.
Competiția a fost organizată în Irlanda, la Dublin și Maynooth, în perioada 19–24 august 2024.
Elevul din Craiova a obținut medalia de aur și cel mai mare punctaj al ediției.
Performanța din Irlanda l-a adus pe primul loc în clasamentul individual mondial și a reprezentat unul dintre cele mai importante rezultate ale sale din perioada liceului.
Medalie de argint în Thailanda
În anul 2025, David Dumitrescu a câștigat medalia de argint la Olimpiada Internațională de Geografie de la Bangkok, în Thailanda.
Competiția s-a desfășurat în perioada 25 iulie–1 august 2025 și a reunit elevi din 47 de țări.
Medalia de argint din Thailanda a fost a treia distincție europeană sau internațională consecutivă obținută de elevul Colegiului Național „Carol I”.
Ultima olimpiadă din perioada liceului
David Dumitrescu a descris competiția de la Varna drept ultima sa olimpiadă în calitate de elev.
Acesta a prezentat experiența competițiilor ca pe una formatoare, care l-a ajutat să își descopere capacitățile intelectuale, să își extindă orizonturile culturale și să cunoască alți elevi pasionați de geografie.
Elevul i-a atribuit un rol important profesoarei Maria Ciobanu, pe care a descris-o atât ca mentor în domeniul geografiei, cât și ca reper uman.
La rândul său, profesoara a arătat că rezultatele obținute de David au fost construite prin ani de studiu intens, perseverență, încredere și sprijinul familiei.
Medalia de aur de la Varna a încheiat astfel perioada participărilor sale olimpice din timpul liceului cu locul I european și cel mai mare punctaj al competiției.
Pasiunea pentru geografie a început în clasele primare
Într-un interviu acordat în anul 2024, David Dumitrescu a povestit că interesul său pentru geografie a început încă din clasele primare.
Inițial, a fost atras de astronomie și de geografia fizică. Ulterior, interesul său s-a îndreptat în special spre geografia umană și politică, domenii pe care le consideră strâns legate de istorie.
Pasiunea pentru istorie i-a fost stimulată și de familie, în special de mama sa.
Mai târziu, David și-a dezvoltat singur interesele prin lectură, cercetare și consultarea unor surse suplimentare de informații.
Acesta consideră geografia o disciplină care reunește informații și metode din numeroase domenii, printre care fizica, chimia, biologia, matematica, economia, sociologia, antropologia, psihologia, istoria și filosofia.
În perspectiva sa, această legătură dintre științele exacte și domeniile umaniste permite o înțelegere mai completă a lumii.
Cum se pregătește pentru olimpiade
Metoda de studiu a lui David Dumitrescu nu se bazează pe un singur manual sau pe o singură sursă de informații.
Elevul a explicat că obișnuiește să consulte simultan mai multe cărți, să compare capitolele în care sunt tratate aceleași subiecte și să completeze informațiile prin cercetări online.
Înaintea competițiilor, își stabilește un program și o rutină de pregătire.
În același timp, încearcă să păstreze un echilibru între studiu și celelalte preocupări.
David a arătat că nu dorește ca geografia să îi acapareze întreaga viață, întrucât suprasolicitarea poate transforma o pasiune într-o obligație.
Fotografie, poezie, istorie și pasiunea pentru trenuri
Pe lângă geografie, David Dumitrescu este interesat de mai multe domenii artistice și științifice.
Printre preocupările sale se numără:
- fotografia;
- desenul;
- poezia;
- istoria;
- economia;
- psihologia;
- matematica;
- lingvistica;
- trenurile și transportul feroviar.
David fotografiază trenuri și scrie despre acestea.
Pasiunea pentru transportul feroviar este una dintre direcțiile pe care le-a luat în calcul inclusiv în alegerea studiilor universitare.
Planurile pentru facultate
În declarațiile făcute înainte de terminarea liceului, David Dumitrescu spunea că analizează mai multe domenii de studiu.
Printre variantele luate în calcul se aflau relațiile internaționale, economia, geofizica și ingineria transporturilor.
La momentul declarațiilor, elevul nu stabilise o alegere definitivă.
După obținerea medaliei de aur la Olimpiada Internațională de Geografie din 2024, David a declarat că ia în calcul posibilitatea de a urma studiile universitare în străinătate.
El a precizat însă că intenția sa este să revină ulterior în România.
Posibila alegere a unei universități din afara țării a fost motivată prin nevoia de rigoare academică și de investiții mai mari în domeniile apropiate geografiei.
O performanță construită în patru ani de competiții internaționale
Medalia de aur obținută la Varna nu reprezintă un rezultat izolat.
David Dumitrescu a câștigat medalii la toate cele patru participări europene și internaționale din perioada liceului.
Acesta a devenit în 2024 câștigătorul individual al Olimpiadei Internaționale de Geografie, cu cel mai mare punctaj, iar în 2026 și-a încheiat parcursul olimpic prin ocuparea locului I la nivel european.
Rezultatul său a contribuit și la clasarea României pe primul loc între națiunile participante la Olimpiada Europeană de Geografie 2026.
Întregul parcurs a fost realizat sub coordonarea profesoarei Maria Ciobanu, de la Colegiul Național „Carol I” din Craiova.