Acțiuni ale poliției rutiere, desfășurate pe străzi din Dolj
Polițiștii din Dolj au depistat, în decursul unei zile, doi conducători auto care se aflau la volan sub influența alcoolului, fiind întocmite procedurile legale în astfel de cazuri.
Publicat de Cosmin Meca, 8 ianuarie 2026, 09:37
Polițiștii au depistat, în seara trecută, la ora 23.35, un bărbat din comuna Bistreț, care conducea un autoturism pe strada Calea Dunării. Acesta a fost oprit de polițiști din cadrul Secției nr. 8 Poliție Rurală Rast.
Întrucât prezenta halenă alcoolică, bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentrație de 0,51 mg/l alcool pur în aerul expirat.
De asemenea, ieri, 7 ianuarie, la ora 12.45, polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Craiova au depistat un bărbat de 52 de ani, din municipiul Craiova, care conducea un autoturism pe strada Rîului. În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o concentrație de 0,56 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ambii conducători auto au fost conduși la unități medicale, unde le-au fost recoltate mostre biologice în vederea stabilirii concentrației de alcool în sânge. Probele biologice vor fi înaintate Institutului de Medicină Legală, urmând ca, în funcție de rezultate, să fie dispuse măsurile legale.
Polițiștii anunță că acțiunile pentru reducerea riscului rutier vor fi continuate și recomandă tuturor participanților la trafic să respecte regulile de circulație și indicațiile polițiștilor din teren.