Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

Al patrulea caz (audio)

Al patrulea caz (audio)

Publicat de Liviu Goga, 3 martie 2020, 16:43

Un al patrulea caz de infectare cu coronavirus a fost confirmat astăzi în România. Este vorba despre un bărbat de 47 de ani din Timişoara, care a călătorit în acelaşi avion cu femeia din Timiş infectată cu coronavirus şi diagnosticată săptămâna trecută. Pacientul nu are febră şi nici simptome. Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Nelu Tătaru a precizat:

Între timp Direcţia de Sănătate Publică Timiş a declanşat ancheta epidemiologică şi a identificat 6 persoane care au venit în contact direct cu bărbatul depistat pozitiv. Este vorba despre persoane cu care bărbatul a fost in contact până la data la care a fost izolat, la sfârşitul săptămânii trecute. Testele au fost negative pentru alţi pasageri şi membri ai echipajului care s-au aflat în avionul respectiv.
În afară de femeia de 38 de ani din Timiş şi de bărbatul de 47 de ani confirmat azi cu coronavirus, mai există încă un caz: un bărbat din Maramureş. Bărbatul din Gorj, care a fost primul pacient din România diagnosticat cu Covid-19 a fost declarat vindecat după ce mai multe teste succesive au ieşit negative şi urmează să fie externat.