Carmen Dan, fost ministru de Interne – audiată într-un dosar de înșelăciune
Fostul ministru de Interne, Carmen Dan, este audiată la poliție într-un dosar de înșelăciune, în care, printre suspecți, s-ar afla și sora sa. Potrivit anchetatorilor, zeci de persoane, printre care mai mulți medici stomatologi, ar fi devenit victimele unei grupări infracționale.
Publicat de Lica Simona, 16 octombrie 2025, 14:27
Victimele ar fi fost convinse că pot cumpăra apartamente sau mașini de lux, la prețuri mult sub valoarea reală, însă, în final, ar fi rămas fără bani și fără bunurile promise. Prejudiciul total este estimat la peste 1,3 milioane de euro.
Cazul a început în anul 2017, fîcând obiectul altui dosar penal, deschis anul trecut, în care a fost audiată și sora fostului ministru Carmen Dan.
La acea vreme, Carmen Dan declara că, deși nu se află în relații apropiate cu sora sa, o va susține legal în toate formele permise de lege.
Între timp, dosarul a evoluat, iar sora fostului ministru a fost, din nou, reclamată la poliție, în 2024, pentru fapte, pe care le-ar fi săvârșit în anul 2022.
Potrivit surselor judiciare, mai multe persoane — printre care medici angajați ai statului român și avocați — ar fi plătit sume, cuprinse între 30.000 și 80.000 de euro, pentru a obține apartamente în centrul Capitalei sau limuzine de lux.
Bunurile vizate făceau obiectul unor executări silite și urmau să fie scoase la licitație. Afacerea nu s-a concretizat, iar persoanele în cauză nu au primit nici bunurile promise, nici banii înapoi.
O mare parte din sumele plătite ar fi fost încasate fără documente legale, ceea ce face dificilă recuperarea prejudiciului. Totuși, anchetatorii dispun de convorbiri purtate pe WhatsApp și alte rețele sociale, în care sora fostului ministru și o colaboratoare a acesteia ar fi fost somate să restituie sumele de bani.
În acest nou dosar, prejudiciul estimat este de peste 1,3 milioane de lei, constând în apartamente situate în centrul Capitalei, limuzine de lux și alte bunuri imobile.
În fața anchetatorilor a ajuns, în calitate de martor, și Carmen Dan, iar sora acesteia urmează să fie audiată în perioada următoare.
Tot ca martor, va fi audiat și Cristi Borcea, fost acționar al clubului Dinamo, întrucât o firmă, care îi aparține, ar fi fost implicată în unele dintre tranzacțiile investigate.
sursa:tvrinfo.ro