Connect with us

Evenimente

Djokovic a castigat Rogers Cup pentru al doilea an consecutiv!

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, a câștigat pentru al doilea an consecutiv turneul Rogers Cup.

Published

on

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, a câștigat pentru al doilea an consecutiv turneul Rogers Cup, după ce l-a învins, duminică, în finala de la Toronto, pe japonezul Kei Nishikori (6 ATP), cu 6-3, 7-5.

Djokovic a trecut astfel peste deziluzia de la Wimbledon prin victoria reușită în turneul ATP World Tour Masters 1.000 de la Toronto (openul canadian are loc alternativ, la Toronto și Montreal), dotat cu premii totale de 4.089.740 dolari, cel de-al șaptelea său titlu în acest an.

Sârbul de 29 de ani, care s-a oprit în turul al treilea la Wimbledon, fiind privat astfel de visul său de a reuși Marele Șlem, și-a trecut în palmares cel de-al 66-lea titlu și al 30-lea de categoria Masters 1.000. Djokovic s-a mai impus în Canada în 2011 și 2012.

”A fost cel mai bun meci al meci în această săptămână”, a declarat Djokovic după finala cu Nishikori, câștigată în lipsa marilor săi rivali Andy Murray, care a luat pauză înaintea JO 2016, Roger Federer, accidentat, Rafael Nadal, în recuperare după o accidentare.

Următorul obiectiv pentru Djokovic este aurul olimpic, iar apoi turneul de la Cincinnati (15-21 august), singurul Masters 1.000 care îi lipsește din palmares.

sursa: agerpres.ro