România, prima țară care a solicitat activarea mecanismului european RescUE
Purtătorul de cuvânt al MAE a declarat că, că în acest fel, a fost posibilă sosirea la București a încă două aeronave, cu aproape 300 de compatrioți.
Publicat de Lica Simona, 9 martie 2026, 14:54
România este prima țară care a solicitat activarea mecanismului european RescUE, pentru repatrierea cetățenilor români aflați în Orientul Mijlociu, a anunțat purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe, Andrei Țărnea. El a mai spus că, în acest fel, a fost posibilă sosirea, astăzi, la București, a încă două aeronave, care au adus acasă aproape 300 de compatrioți.
”Astăzi au aterizat la București, în siguranță, două zboruri, având la bord 273 de cetățeni români și 82 de cetățeni străini. La bordul primei aeronave, aterizate astăzi dimineața, la ora 4:20, au fost 110 adulți, 38 de minori și 3 infanți, iar, la bordul celei de-a doua aeronave, au fost 98 de adulți, 23 de minori și un bebeluș. Efortul a fost cu atât mai complex cu cât, dincolo de contactarea acestor persoane din celula de criză MAE de colegii noștri, care fac voluntariatul telefonic consular, plus centrala 24/24 a ministerului, plus colegii din misiuni, a trebuit să contacteze de pe listele prioritare familii, copii și persoane care sunt eligibile pentru aceste zboruri din listele de solicitări consulare ale MAE, plus să se coordoneze cu colegii din celelalte ambasade, fie Uniunea Europeană, fie ale tuturor celorlalte 10 țări”.
Purtătorul de cuvânt al MAE a adăugat că aproximativ 2.000 de români s-au întors, până acum, în țară, fie prin zboruri de evacuare, fie prin zboruri de repatriere asistată, fie prin curse comerciale facilitate de MAE, la care se adaugă alți 1.500, care au revenit acasă pe cont propriu.
sursa: romania-actualitati.ro