Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

Se caută soluții pentru CEO (audio)

Se caută soluții pentru CEO (audio)

Publicat de Liviu Goga, 17 ianuarie 2019, 12:13

Conducerea Complexului Energetic Oltenia poartă noi negocieri cu sindicaliştii aflaţi în grevă şi este dispusă să le facă acestora o nouă ofertă, a afirmat directorul general al companiei, Sorin Boza. Acesta a dat, totodată, asigurări că, deşi un grup al Termocentralei Rovinari a fost închis azi-noapte, din cauza scăderii stocurilor de cărbune, capacitatea de producţie a companiei a rămas aceeaşi. Sorin Boza:

Minerii aflaţi în grevă sunt nemulţumiţi de ofertele făcute, până acum, de companie şi cer majorări de salarii mai consistente. Corespondentul RRA, Răzvan Stoichiţoiu, ne oferă mai multe informaţii:

În încercarea de a debloca situaţia, ministrul Energiei, Anton Anton, şi secretarul de stat, Doru Vişan, au la această oră o întâlnire cu liderii sindicali. La Complexul Energetic Oltenia este aşteptat să ajungă astăzi şi Corpul de Control al Prim-ministrului.