National
21 octombrie 2023 – cea mai caldă zi din istorie
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/05/meteo-e1687701974708.jpg)
A fost cea mai caldă zi de 21 octombrie, de când se fac măsurători şi până în prezent. La Turnu Măgurele, în Teleorman, s-au înregistrat 35,1 grade Celsius. A fost, de altfel, un record la nivelul întregii Europe. În România, au fost însă şi oraşe în care s-au înregistrat temperaturi istorice, pentru toată luna, nu doar pentru ziua de 21 octombrie. Este vorba despre Constanţa,Tulcea, Baraolt sau Darabani.
Meda Andrei, de la Administraţia Naţională de Meteorologie:
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)