Regional
25 de autobuze noi circulă, de azi, în Craiova
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2019/08/Autobuz-RAT-Craiova-e1578559558367.jpg)
25 de autobuze noi au intrat, astăzi, pe traseele craiovene.
Autovehiculele au fost înmatriculate în ultima zi a anului trecut, dar a fost nevoie de o hotărâre de consiliu local pentru ca ele să treacă din domeniul privat al municipiului Craiova la RAT SRL. Celelalte 13 autobuze Diesel Euro 6 au sosit luni noapte în Bănie, ele fiind acum în procedură de recepție. Cele 38 de mijloace de transport în comun au fost cumpărate de Primăria Craiova cu bani obținuți dintr-un împrumut contractat de la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare. Municipalitatea a luat de la BERD 15 milioane de euro, pentru o perioadă de 15 ani.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)