International

Ungaria smulge un punct cât o calificare

Naţionala maghiară conduce surprinzător în grupa Portugaliei.

După egalul cu Portugalia, Islanda, țară cu numai 100 de fotbaliști profesioniști legitimați, a mai produs o surpriză și a reușit să o încurce și Ungaria, scor 1-1.

Gylfi Sigurdsson a marcat primul gol al meciului, în minutul 40, din penalty. Islandezii au rezistat eroic până spre final, când au fost „sabotați” din interior. Saevarsson a deviat în propria poartă în minutul 88.

Ungaria Islanda 2

S-a terminat 1-1, chiar dacă în final Islanda a ratat o mare ocazie prin veteranul de 38 de ani Eidur Gudjohnsen, la o lovitură liberă de pe linia careului de 16 metri.

După a câștigat cu Austria, scor 2-0, Ungaria este aproape de o calificare istorică, în timp ce Islanda are nevoie de un succes cu Austria în ultimul meci pentru a mai spera.

Doar 100 de fotbaliști profesioniști sunt legitimați în Islanda, iar un sfert dintre ei sunt acum la EURO.

Sursa: gsp.ro