Caniculă în Craiova și furtuni în nordul Olteniei: prognoza detaliată pentru 16 și 17 iulie
Șapoul: Craiova și sudul Olteniei vor traversa două zile caniculare, cu temperaturi care pot ajunge local la 35–37 de grade Celsius și un disconfort termic accentuat. În timp ce în Dolj principalul pericol va fi căldura, în nordul și estul regiunii sunt așteptate furtuni, vijelii, grindină și cantități importante de apă.
Publicat de Cosmin Meca, 16 iulie 2026, 17:33
Situația generală
Oltenia va fi împărțită între caniculă în sud și sud-vest și furtuni, mai ales în nordul și estul regiunii. Județele Dolj și Mehedinți sunt sub cod galben de caniculă, valabil din 16 iulie, ora 12:00, până pe 18 iulie, ora 10:00.
Sunt prognozate temperaturi maxime de 34–37 de grade Celsius, disconfort termic ridicat, un indice temperatură-umezeală care va depăși pragul critic de 80 de unități și nopți tropicale, cu temperaturi minime de 20–22 de grade Celsius.
În Craiova, pentru joi, 16 iulie, prognoza indică o temperatură maximă de aproximativ 33 de grade Celsius și o minimă de 19–21 de grade Celsius. Vineri, 17 iulie, temperaturile vor fi asemănătoare, cu o maximă de aproximativ 33 de grade Celsius și o minimă de 20–22 de grade Celsius.
Craiova — joi, 16 iulie
În Craiova, principalul pericol va fi căldura, nu furtuna.
După-amiaza
Temperatura va urca la aproximativ 33–35 de grade Celsius. Prognoza punctuală indică o maximă în jurul valorii de 33 de grade, dar avertizarea pentru județul Dolj permite local valori de 34–37 de grade Celsius, mai ales în zonele deschise și puternic încălzite.
Cerul va fi variabil, temporar cu mai mulți nori.
Între aproximativ orele 13:00 și 18:00, disconfortul termic va fi ridicat. În centrul orașului, pe asfalt și în zonele lipsite de umbră, senzația de căldură va fi mai puternică decât valoarea măsurată la stația meteorologică.
Ploile și furtunile
Riscul unei furtuni puternice în Craiova este mai redus decât în județele Gorj, Vâlcea și Olt. Instabilitatea atmosferică va afecta în principal nordul și estul Olteniei, însă manifestări izolate pot apărea și în restul regiunii.
Prin urmare, nu este exclusă o aversă scurtă spre seară, dar cel mai probabil orașul va avea parte de vreme predominant uscată.
Seara și noaptea
Temperatura va coborî lent, de la aproximativ 29–30 de grade Celsius seara, până la 20–22 de grade Celsius spre dimineață.
Noaptea va fi foarte caldă, posibil tropicală. În primele ore ale nopții pot apărea înnorări și, izolat, averse scurte în sud-vestul țării.
Craiova — vineri, 17 iulie
Dimineața
Temperatura va fi de aproximativ 20–22 de grade Celsius la răsărit, va urca la 25–27 de grade Celsius în jurul orei 09:00 și se va apropia de 30 de grade înainte de prânz.
Cerul va fi mai mult senin sau parțial noros. În jurul prânzului sunt așteptate aproximativ 30 de grade Celsius, iar în jurul orei 14:00 temperatura poate ajunge la 33 de grade Celsius.
După-amiaza
Temperatura maximă va fi din nou de aproximativ 33–35 de grade Celsius în Craiova, iar în vestul și sud-vestul Olteniei se pot atinge local 36–37 de grade Celsius.
Disconfortul termic va rămâne ridicat, iar indicele temperatură-umezeală va atinge sau va depăși pragul critic de 80 de unități.
Furtunile
Vineri, între aproximativ orele 12:00 și 21:00, instabilitatea atmosferică va afecta în special nordul Olteniei.
În Craiova, probabilitatea unei furtuni este mai redusă, dar nu poate fi exclusă complet. Dacă se formează o celulă convectivă în apropierea orașului, aceasta poate produce brusc descărcări electrice, rafale puternice de vânt și o aversă torențială de scurtă durată.
Noaptea de vineri spre sâmbătă
Temperaturile minime se vor situa în jurul valorilor de 20–22 de grade Celsius. Cerul va fi variabil, iar atmosfera va rămâne foarte caldă.
Cum va fi vremea în restul Olteniei
Dolj și Craiova
Joi, 16 iulie:
Temperaturi de 33–35 de grade Celsius, caniculă și un risc redus de furtună.
Vineri, 17 iulie:
Temperaturi de 33–35 de grade Celsius, caniculă și o probabilitate redusă de apariție a unei averse izolate.
Mehedinți și Drobeta-Turnu Severin
Joi, 16 iulie:
Temperaturi de aproximativ 34 de grade Celsius, caniculă și furtuni posibile mai ales în zonele montane.
Vineri, 17 iulie:
Temperaturi de aproximativ 35 de grade Celsius, vreme foarte caldă și furtuni locale în nordul județului.
Gorj și Târgu Jiu
Joi, 16 iulie:
Temperaturi de aproximativ 32 de grade Celsius și un risc ridicat de furtuni.
Vineri, 17 iulie:
Temperaturi de aproximativ 32 de grade Celsius, cu furtuni posibile după-amiaza și seara.
Vâlcea și Râmnicu Vâlcea
Joi, 16 iulie:
Temperaturi de aproximativ 32 de grade Celsius, averse și furtuni.
Vineri, 17 iulie:
Temperaturi de aproximativ 31 de grade Celsius, cu noi averse posibile în a doua parte a zilei.
Olt și Slatina
Joi, 16 iulie:
Temperaturi de aproximativ 33 de grade Celsius, cu furtuni posibile în a doua parte a zilei.
Vineri, 17 iulie:
Temperaturi de aproximativ 33 de grade Celsius și posibilitatea apariției unor furtuni locale.
În județele Gorj, Vâlcea și Olt, furtunile de joi pot aduce cantități de apă de 15–25 de litri pe metrul pătrat, iar izolat de peste 30–50 de litri pe metrul pătrat.
Vântul poate avea rafale de 50–70 de kilometri pe oră, iar local se pot produce vijelii și căderi de grindină cu diametrul de aproximativ 1–3 centimetri.
Vineri, riscul cel mai important de furtuni va rămâne în Gorj, Vâlcea și, în general, în nordul Olteniei. Cantitățile de apă pot ajunge la 15–25 de litri pe metrul pătrat, iar izolat pot depăși 30 de litri pe metrul pătrat.
Concluzie pentru Craiova
În ambele zile, cel mai potrivit interval pentru activități în aer liber va fi dimineața, până în jurul orei 10:30–11:00.
Între orele 12:00 și 18:00, vremea va fi foarte caldă, iar disconfortul termic va fi accentuat.
Furtunile puternice sunt mai probabile la nord și est de Craiova. În oraș, scenariul principal rămâne cel al unei vremi caniculare, cu cer variabil și precipitații puține sau absente, însă posibilitatea apariției unei averse izolate nu poate fi eliminată complet.