National
A început simularea Evaluării Naţionale a absolvenţilor de clasa a VIII-a
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2020/06/examen-copii-1-e1591949838591.jpg)
Simularea examenelor programate la finalul ciclurilor gimnazial şi liceal în anul şcolar 2023 – 2024, organizată la nivel naţional de Ministerul Educaţiei, a început luni, 5 februarie, cu proba scrisă la Limba şi literatura română din cadrul Evaluării Naţionale a absolvenţilor de clasa a VIII-a.
Potrivit Ministerului Educației, rata de prezenţă (la ora de referinţă 14.00) a fost de 93,4%, peste 164.600 de elevi prezenţi din numărul celor înscrişi în clasa a VIII-a la începutul anului şcolar curent (176.266 de elevi). Au fost eliminaţi 6 elevi, ca urmare a unor tentative de fraudă.
Platforma destinată evaluării digitalizate a funcţionat în parametri optimi pe toată durata derulării procesului de încărcare a lucrărilor, cu excepţia unui scurt interval de timp, aproximativ 20 de minute, însă, fără a se înregistra blocaje.
Simularea EN VIII continuă marţi, 6 februarie, cu proba scrisă la Matematică şi se încheie miercuri, 7 februarie, cu proba scrisă la Limba şi literatura maternă.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)