Evenimente
A început simularea Evaluării Naționale
Astăzi, 20 martie, s-a desfășurat prima probă scrisă din cadrul simulării naționale a Evaluării Naționale
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/06/evaluare_nationala_subiecte_53330700_18972100.jpg)
Astăzi, 20 martie, s-a desfășurat prima probă scrisă din cadrul simulării naționale a Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Limba și literatura română) – sesiunea 2023. La nivelul județului Dolj au fost prezenți 4226 candidați (85,48%). Nu s-au prezentat la examen 718 candidați din cei 4994 înscriși. Un elev a fost eliminat pentru tentativă de fraudă, fiind surprins asupra sa cu telefonul mobil. Următoarea probă scrisă (Matematică) va avea loc mâine, 21 martie.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)